
Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach, które nie tylko polepszą jakość, ale i wydłużą czas bezawaryjnej pracy pieczątki:

Aby uzyskać wyraźne odbicie należy docisnąć górną, środkową część pieczątki stosując w miarę możliwości jednostajną, niewielką siłę docisku.
Odradzamy trzymanie automatu po jego bokach, przyciskanie górnej-bocznej części i gwałtowny docisk ze zbyt dużą siłą. Jeśli trzymamy automat po bokach palce mogą się ześlizgiwać, co zmniejszy siłę docisku. Gdy przyciskamy pieczątkę od góry, ale dociskając nie środek, a lewą lub prawą część, możemy uzyskać odbicie o nierównomiernej intensywności (przy dużych automatach część odbicia najbardziej odległa od punktu docisku może być nawet niepełna/słaba/nieczytelna).

Należy unikać gwałtownego dociskania pieczątki, gdyż zmniejsza to jej żywotność, może spowodować jej przesunięcie, co negatywnie wpływa na czytelność.

Należy unikać zbyt silnego docisku automatu, gdyż może to spowodować odbijanie się tła lub efekt pogrubienia liter/linii, czy zalewania się środków liter.

Zbyt słabe dociśnięcie pieczątki automatycznej przy jej aplikacji powoduje, że odbicie jest mało wyraźne/częściowe.

Tusz należy uzupełniać często, ale małymi porcjami.

Warto dbać o regularne uzupełnianie tuszu w automacie. Zbyt mała ilość tuszu wpływa na kontrast, jakość i trwałość odbicia.

Sugerujemy stosować w pieczątkach wyłącznie tusz wysokiej jakości, odpowiedniego rodzaju. Nie należy mieszać gatunków, rodzajów, ani nawet różnych kolorów, gdyż może to wpłynąć na jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do uszkodzenia poduszki lub automatu.

Po uzupełnieniu tuszu warto odczekać min. 1-3 godzin, aby tusz równomiernie rozprowadził się po całej powierzchni poduszki.

Należy stosować tusz dedykowany do danego rodzaju podłoża: tusz szybkoschnący do powierzchni niewchłaniających/słabo wchłaniających i tusz wodny do papieru standardowego, matowego.
