colop iq 60
Automaty samotuszujące są obecnie najpopularniejszym nośnikiem pieczątek. Jedną z ich największych zalet jest powtarzalność i wysoka jakość odbicia. Budowa automatu wymusza zastosowanie optymalnej ilości tuszu, co przekłada się na wyraźne odbicie.
Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach, które nie tylko polepszą jakość, ale i wydłużą czas bezawaryjnej pracy pieczątki:
głębokość graweru
Aby uzyskać wyraźne odbicie należy docisnąć górną, środkową część pieczątki stosując w miarę możliwości jednostajną, niewielką siłę docisku.

Odradzamy trzymanie automatu po jego bokach, przyciskanie górnej-bocznej części i gwałtowny docisk ze zbyt dużą siłą. Jeśli trzymamy automat po bokach palce mogą się ześlizgiwać, co zmniejszy siłę docisku. Gdy przyciskamy pieczątkę od góry, ale dociskając nie środek, a lewą lub prawą część, możemy uzyskać odbicie o nierównomiernej intensywności (przy dużych automatach część odbicia najbardziej odległa od punktu docisku może być nawet niepełna/słaba/nieczytelna).

głębokość graweru
Należy unikać gwałtownego dociskania pieczątki, gdyż zmniejsza to jej żywotność, może spowodować jej przesunięcie, co negatywnie wpływa na czytelność.
głębokość graweru
Należy unikać zbyt silnego docisku automatu, gdyż może to spowodować odbijanie się tła lub efekt pogrubienia liter/linii, czy zalewania się środków liter.
głębokość graweru
Zbyt słabe dociśnięcie pieczątki automatycznej przy jej aplikacji powoduje, że odbicie jest mało wyraźne/częściowe.
głębokość graweru
Tusz należy uzupełniać często, ale małymi porcjami.
automat vs mobilna
Warto dbać o regularne uzupełnianie tuszu w automacie. Zbyt mała ilość tuszu wpływa na kontrast, jakość i trwałość odbicia.
automat vs mobilna
Sugerujemy stosować w pieczątkach wyłącznie tusz wysokiej jakości, odpowiedniego rodzaju. Nie należy mieszać gatunków, rodzajów, ani nawet różnych kolorów, gdyż może to wpłynąć na jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do uszkodzenia poduszki lub automatu.
automat vs mobilna
Po uzupełnieniu tuszu warto odczekać min. 1-3 godzin, aby tusz równomiernie rozprowadził się po całej powierzchni poduszki.
automat vs mobilna
Należy stosować tusz dedykowany do danego rodzaju podłoża: tusz szybkoschnący do powierzchni niewchłaniających/słabo wchłaniających i tusz wodny do papieru standardowego, matowego.
automat vs mobilna
Pieczątka musi być przechowywana w temperaturze pokojowej, należy unikać wystawienia jej na nadmierne nasłonecznienie, zbyt wysoką lub niską temperaturę.