Tusze specjalne i poduszki filcowe

Tusze specjalne  to grupa profesjonalnych produktów przeznaczona do niestandardowych zachowań. Tusz standardowy (wodny) doskonale sprawdza się na papierze matowym, dobrze wchłaniającym. Jednak na materiałach  nietypowych jak: papier kredowy/lakierowany ( śliski, niewchłaniający), drewno malowane, metal, plastik, itp może się rozmazywać. W takim wypadku warto zastosować tusze szybkoschnące. Do niektórych powierzchni nietypowych zostały stworzone tusze dedykowane. Doskonałym przykładem jest tusze Berolin-Ariston przeznaczony do  tkanin naturalnych czy tusz 121P do drewna surowego.

Jak sprawdzić czy dana powierzchnia wymaga zastosowania tuszu specjalnego?

Na niektórych rodzajach papieru czy tektury  tusz zwykły( wodny ) może się rozmazywać lub  okres jego wysychania jest bardzo długi.  Dlatego przed zakupieniem tuszu sugerujemy na próbce  takiego podłoża sugerujemy przystawić zwykłą pieczątkę zawierającą tusz wodny. Jeśli po ok. 20-30 sekundach wciąż będzie się on rozmazywał, należy rozważyć zastosowanie tuszu szybkoschnącego.

Jaka poduszkę należy stosować do tuszów specjalnych ?

Tusze  olejowe, szybkoschnące, do tkanin czy drewna wymagają  poduszek specjalnych ( filcowych). Zastosowanie  takiego tuszu w poduszce standardowej może negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia poduszki.

Tusz złoty i srebrny

Tusz szybkoschnący, uniwersalny (do równych powierzchni). Z uwagi na gęsty pigment wymaga intensywnego wymieszania przed nalaniem do poduszki.

Tusz szybkoschnący, wodoodporny

Najbardziej uniwersalny z tuszów szybkoschnących, posiada własności wodoodporne. Polecany do powierzchni niewchłaniających: plastik, metal, malowane drewno, folia, papiery kredowe/laminowane.

Tusz do tkanin

Tusz do tkanin naturalnych jak len, wełna, bawełna nie zawierających powłok ochronnych. Ma zwiększoną odporność na spieranie, także w wyższych temperaturach.

Tusz do surowego drewna

Tusz do drewna naturalnego, surowego, niezabezpieczonego. Może rozmazywać się na drewnie malowanym/lakierowanym (w takim wypadku sugerujemy użycie tuszu 4714).

Tusz do stempli metalowych

Tusz olejowy przeznaczony jest do stempli i pieczątek automatycznych, w których płytka tekstowa/czcionka wykonane są z metalu.

Tusz dla dzieci

Tusz Coloris 1013 zgodny z normą europejską EN 71/3 potwierdzającą bezpieczeństwo i brak toksycznych składników w farbach do zabawek dla dzieci.

Tusz  UV I

Tusz widoczny tylko w świetle UV do powierzchni dobrze wchłaniających. Stosowany także na skórze ludzkiej, ale nie posiada do tego atestu. Wymaga poduszki do tuszu wodnego.

Tusz UV II

Tusz szybkoschnący, widoczny tylko w świetle UV (366nm), przeznaczony do powierzchni słabo wchłaniających. Wymaga poduszki filcowej.

Poduszki do tuszów specjalnych