Tusze specjalne i poduszki filcowe

tusze nierozmazowujące, szybkoschnące, specjalne

Tusze specjalne  to grupa profesjonalnych produktów przeznaczona do niestandardowych zachowań. Tusz standardowy (wodny) doskonale sprawdza się na papierze matowym, dobrze wchłaniającym. Jednak na materiałach  nietypowych jak: papier kredowy/lakierowany ( śliski, niewchłaniający), drewno malowane, metal, plastik, itp może się rozmazywać. W takim wypadku warto zastosować tusze szybkoschnące. Do niektórych powierzchni nietypowych zostały stworzone tusze dedykowane. Doskonałym przykładem jest tusze Berolin-Ariston przeznaczony do  tkanin naturalnych czy tusz 121P do drewna surowego.

Jak sprawdzić czy dana powierzchnia wymaga zastosowania tuszu specjalnego?

Na niektórych rodzajach papieru czy tektury  tusz zwykły( wodny ) może się rozmazywać lub  okres jego wysychania jest bardzo długi.  Dlatego przed zakupieniem tuszu sugerujemy na próbce  takiego podłoża sugerujemy przystawić zwykłą pieczątkę zawierającą tusz wodny. Jeśli po ok. 20-30 sekundach wciąż będzie się on rozmazywał, należy rozważyć zastosowanie tuszu szybkoschnącego.

Jaka poduszkę należy stosować do tuszów specjalnych ?

Tusze  olejowe, szybkoschnące, do tkanin czy drewna wymagają  poduszek specjalnych ( filcowych). Zastosowanie  takiego tuszu w poduszce standardowej może negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia poduszki.

Tusz złoty i srebrny

Tusz szybkoschnący, uniwersalny (do równych powierzchni). Z uwagi na gęsty pigment wymaga intensywnego wymieszania przed nalaniem do poduszki.

Tusz szybkoschnący, wodoodporny

Najbardziej uniwersalny z tuszów szybkoschnących, posiada własności wodoodporne. Polecany do powierzchni niewchłaniających: plastik, metal, malowane drewno, folia, papiery kredowe/laminowane.

Tusz do tkanin

Tusz do tkanin naturalnych jak len, wełna, bawełna nie zawierających powłok ochronnych. Ma zwiększoną odporność na spieranie, także w wyższych temperaturach.

Tusz do surowego drewna

Tusz do drewna naturalnego, surowego, niezabezpieczonego. Może rozmazywać się na drewnie malowanym/lakierowanym (w takim wypadku sugerujemy użycie tuszu 4714).

Tusz do stempli metalowych

Tusz olejowy przeznaczony jest do stempli i pieczątek automatycznych, w których płytka tekstowa/czcionka wykonane są z metalu.

Tusz dla dzieci

Tusz Coloris 1013 zgodny z normą europejską EN 71/3 potwierdzającą bezpieczeństwo i brak toksycznych składników w farbach do zabawek dla dzieci.

Tusz  UV I

Tusz widoczny tylko w świetle UV do powierzchni dobrze wchłaniających. Stosowany także na skórze ludzkiej, ale nie posiada do tego atestu. Wymaga poduszki do tuszu wodnego.

Tusz UV II

Tusz szybkoschnący, widoczny tylko w świetle UV (366nm), przeznaczony do powierzchni słabo wchłaniających. Wymaga poduszki filcowej.

Poduszki do tuszów specjalnych