Tusz standardowy/wodny

Tusz wodny jest niezwykle popularny i używany w większości pieczątek. Doskonale sprawdza się na powierzchniach dobrze wchłaniających, matowych jak: papier zwykły, kserograficzny, karton, tektura matowa. Czasami stosowany jest przez naszych klientów także na drewnie surowym, choć nie jest wodoodporny i nie jest odporny na warunki atmosferyczne (zdecydowane lepiej sprawdza się dedykowany tusz do drewna surowego. W naszej ofercie znajdą państwo ponad 40 kolorów tuszu wodnego.
Tusz wodny nie nadaje się do powierzchni słabo wchłaniających, śliskich w tym papieru/tektury śliskiej/lakierowanej/laminowanej.

Tusze szybkoschnące i specjalne

Przeznaczone są do powierzchni słabo wchłaniających takich, jak: drewno malowane/lakierowane, metal, plastik, tkaniny, papiery śliskie/lakierowane/kredowe. Tusz szybkoschnący wymaga zastosowania specjalnej poduszki (tzw. filcowej) oraz płytki tekstowej (gumki) z gumy. Płytki tekstowe polimerowe w zetknięciu z tuszami specjalnymi mogą ulec trwałemu uszkodzeniu. Wszystkie wykonane u nas płytki tekstowe/gumki można stosować zarówno z tuszami wodnymi, jak i specjalnymi.

Jak sprawdzić czy muszę zastosować tusz specjalny?

W wypadku niektórych papierów/tektury/kartonu trudno jednoznacznie określić ich stopień śliskości. Dlatego przed decyzją o wyborze konkretnego rodzaju tuszu sugerujemy przeprowadzić próbę.

Na wybranej próbce materiału docelowego proszę przystawić standardową pieczątkę (może to być pieczątka firmowa, imienna, księgowa) ze zwykłym tuszem wodnym. Jeśli po ok. 30-40 sekundach od aplikacji tusz się nie rozmazuje, wtedy należy zastosować tusz wodny. W przypadku, gdy tusz się rozmazuje należy zastosować tusz szybkoschnący.

W wypadku papierów, tektur, kartonu, na którym tusz wodny się rozmazuje najlepiej zastosować tusz 4714, który jest wodoodporny. Proszę także pamiętać o tym, że wymaga on zastosowania poduszek filcowych. Zastosowanie tego tuszu w poduszce standardowej może obniżyć jakość i trwałość odbicia, a nawet uszkodzić poduszkę i/lub płytkę tekstową.

Dlaczego tak ważne jest stosowanie tuszów dedykowanych do danej powierzchni?

Dobór odpowiedniego tuszu ma znaczenie kluczowe w uzyskaniu najlepszej jakości i trwałości odbicia pieczątki. Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z instrukcjami oraz w razie potrzeby przeprowadzić wspomniany wcześniej test. Odradzamy jednocześnie stosowanie tuszów specjalnych, jeśli nie jest to naprawdę niezbędne. Bardzo często klienci obawiając się problemów z ewentualnym rozmazywaniem się odbicia zamawiają “na wszelki wypadek” tusz szybkoschnący. Nie jest to wskazane z kilku powodów. Po pierwsze znacznie zwiększa to koszt takiego zamówienia. Po drugie użytkowanie tuszu szybkoschnącego jest bardziej wymagające od użytkownika (częste uzupełnianie,  szybkie wysychanie, potrzeba dbania o poduszkę). Warto też mieć na uwadze, iż tusze specjalne na powierzchniach standardowych (jak papier ksero, zwykła, matowa tektura) mogą dawać gorsze odbicie niż tusze wodne, które są dedykowane do takiej powierzchni.

Kategorie, które mogą Cię zainteresować- kliknij na zdjęcie, aby sprawdzić

Tusz wodny
Tusz do pieczątek Noris kolory niestandardowe
Tusze specjalne
Tusze Coloris 4714 wodoodporne
Poduszki do stempli
Poduszki do tuszu
Poduszki zastępcze do automatów
Poduszka zastępcza sucha Colop e/35