Tusze specjalne – zastosowanie:

Tusze specjalne w przeciwieństwie do tuszu wodnego stosuje się na nietypowych powierzchniach, z reguły o zmniejszonej wchłanialności. Wymagają one także użycia specjalnych poduszek. Użycie tuszu specjalnego z poduszką do tuszu wodnego może negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Tusze specjalne – wydajność:

Z uwagi na właściwości szybkoschnące nie da się choćby orientacyjnie określić wydajności tuszu specjalnego. Zależy ona bowiem od częstotliwości i skali użytkowania. Z takiego samego opakowania ok. 50g można równie dobrze uzyskać kilka tysięcy odbić (pod warunkiem wykonywania ich jednorazowymi długimi seriami), jak i kilkadziesiąt – gdy pieczątka będzie używana jednorazowo co kilka/kilkanaście dni.

Jak zwiększyć wydajność tuszów specjalnych:

  • Na poduszkę należy nalać minimalną ilość tuszu, nie na całą powierzchnię, a jedynie na wybrane pole, odrobinę większe od rozmiaru płytki tekstowej (aby można było bez przeszkód przy jednorazowym docisku zatuszować całą powierzchnię użytkową stempla);
  • Zbyt duża ilość tuszu (zwłaszcza tuszów szybkoschnących) wydłuży czas schnięcia na materiale docelowym (w skrajnym przypadku, gdy tuszu będzie za dużo, może on w ogóle nie wysychać na podłożu docelowym) oraz zmniejszy żywotność poduszki (na powierzchni filcu stworzy się twarda skorupa, która uniemożliwi użytkowanie tej części poduszki);
  • Sugerujemy wykonywanie odbić większymi jednorazowymi partiami (tusz starczy na dłużej, gdy wykonamy na przykład 3 serie po 100 sztuk niż 10 serii po 30);
  • W wypadku poduszek do stempli bezpośrednio po zakończeniu użytkowania należy poduszkę szczelnie zamknąć. W wypadku tuszownic w automatach samotuszujących poduszkę po zakończeniu użytkowania sugerujemy wyjąć i zamknąć w szczelnym opakowaniu (np. torebce strunowej).
  • Sugerujemy zakup możliwie dużych poduszek na tusz, nawet do małych stempli. Jak wspomniano wcześniej po pewnym czasie powierzchnia filcu twardnieje uniemożliwiając użytkowanie danej części poduszki. W wypadku dużej poduszki takich pól będzie więcej, a poduszka starczy na dłużej.
  • W naszej ofercie można zakupić dedykowane do określonego rodzaju tuszu rozpuszczalniki, którymi można zmyć tusz z powierzchni, a także zmiękczyć fragment poduszki.