Zastosowanie:

Tusze specjalne w przeciwieństwie do tuszu wodnego stosuje się na nietypowych powierzchniach, z reguły o zmniejszonej wchłanialności. Wymagają one także użycia specjalnych poduszek. Użycie tuszu specjalnego z poduszką do tuszu wodnego może negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Wydajność:

Z uwagi na właściwości szybkoschnące nie da się choćby orientacyjnie określić wydajności tuszu specjalnego. Zależy ona bowiem od częstotliwości i skali użytkowania. Z takiego samego opakowania ok. 50g można równie dobrze uzyskać kilka tysięcy odbić (pod warunkiem wykonywania ich jednorazowymi długimi seriami), jak i kilkadziesiąt – gdy pieczątka będzie używana jednorazowo co kilka/kilkanaście dni.
 

Jak zwiększyć wydajność tuszów specjalnych

uwaga
Na poduszkę należy nalać minimalną ilość tuszu, nie na całą powierzchnię, a jedynie na wybrane pole, odrobinę większe od rozmiaru płytki tekstowej (aby można było bez przeszkód przy jednorazowym docisku zatuszować całą powierzchnię użytkową stempla).
uwaga
Zbyt duża ilość tuszu (zwłaszcza tuszów szybkoschnących) wydłuży czas schnięcia na materiale docelowym (w skrajnym przypadku, gdy tuszu będzie za dużo, może on w ogóle nie wysychać na podłożu docelowym) oraz zmniejszy żywotność poduszki (na powierzchni filcu stworzy się twarda skorupa, która uniemożliwi użytkowanie tej części poduszki).
uwaga
Sugerujemy wykonywanie odbić większymi jednorazowymi partiami (tusz starczy na dłużej, gdy wykonamy na przykład 3 serie po 100 sztuk niż 10 serii po 30).
uwaga
W wypadku poduszek do stempli bezpośrednio po zakończeniu użytkowania należy poduszkę szczelnie zamknąć. W wypadku tuszownic w automatach samotuszujących poduszkę po zakończeniu użytkowania sugerujemy wyjąć i zamknąć w szczelnym opakowaniu (np. torebce strunowej).
uwaga
Sugerujemy zakup możliwie dużych poduszek na tusz, nawet do małych stempli. Jak wspomniano wcześniej po pewnym czasie powierzchnia filcu twardnieje uniemożliwiając użytkowanie danej części poduszki. W wypadku dużej poduszki takich pól będzie więcej, a poduszka starczy na dłużej.
uwaga
W naszej ofercie można zakupić dedykowane do określonego rodzaju tuszu rozpuszczalniki, którymi można zmyć tusz z powierzchni, a także zmiękczyć fragment poduszki.