Powierzchnie słabo wchłaniające, do których dedykowany jest tusz szybkoschnący:
papier śliski, lakierowany, laminowany, kredowy, powlekany
drewno lakierowane/powlekane/z laminatem
metal
plastik, folia
inne powierzchnie niewchłaniające
Wymogi dotyczące zastosowania tuszów szybkoschnących
Można go stosować wyłącznie z płytkami tekstowymi (gumkami) wykonanymi z gumy grawerskiej odpornej na środki chemiczne. Tusz szybkoschnący nie może być stosowany z płytkami (gumkami) z polimeru, gdyż może doprowadzić do ich uszkodzenia.
Wymaga odpowiedniej poduszki na tusz/tuszownicy tzw. specjalnej (filcowej). Stosowanie z poduszką do tuszu wodnego może wpłynąć negatywnie na jakość i trwałość odbicia oraz doprowadzić do uszkodzenia poduszki/pieczątki.
Tusz przed nalaniem do poduszki/tuszownicy musi zostać dokładnie wymieszany. Do poduszki nalewamy minimalną jego ilość. Nalanie zbyt dużej ilości tuszu przyśpiesza jego wysychanie w poduszce, wpływa negatywnie na jakość i trwałość odbicia oraz może doprowadzić do uszkodzenia lub zmniejszenia trwałości poduszki.
Jak sprawdzić czy dana powierzchnia wymaga tuszu szybkoschnącego?
W wypadku powierzchni takich, jak plastik, folia, metal, drewno malowane tusz szybkoschnący jest wymagany.
Jednak w wypadku drewna, lekko śliskich kartonów i papieru sugerujemy przeprowadzić test:
należy przystawić zwykłą pieczątkę zawierającą tusz wodny/standardowy (pieczątka imienna, księgowa, firmowa). Jeśli po ok. 20-30 sekundach tusz po dotknięciu się nie rozmazuje, wtedy nie ma potrzeby stosowania tuszu szybkoschnącego.
Stosowanie tuszu szybkoschnącego na podłożach dobrze wchłaniających
Odradzamy stosowanie tuszu szybkoschnącego na powierzchniach dobrze wchłaniających, gdyż może dawać odbicie o gorszej jakości i trwałości niż przeznaczony do nich tusz standardowy/wodny. Należy także sprawdzić czy do danej powierzchni nie jest dedykowany specjalny tusz (np. tusz do tkanin, tusz do betonu, tusz do drewna surowego). Sugerujemy stosowanie tuszów szybkoschnących wyłącznie w wypadku, gdy inne tusze się nie sprawdzają.
Wyjątek stanowią tusz złoty i srebrny, które nie mają swojego odpowiednika w wersji tuszu standardowego.