Suchy stempel to rodzaj mechanizmu służącego do wyciskania treści pieczęci w papierze (producent zaleca stosowanie papieru o gramaturze nie większej niż 120 g/m2). Mechanizm składa się z 3 części: właściwego mechanizmu z rączką, wkładu oraz z przymocowanej do wkładu matrycy oraz patrycy. Uzyskanie odbicia polega na umieszczeniu kartki pomiędzy matrycą i patrycą i dociśnięciu rączki. Uzyskane odbicie występuje na obu stronach kartki. Może ono być wypukłe (grafika wystaje ponad kartkę) lub wklęsłe (grafika jest wklęsła). Rodzaj odbicia ocenia się na awersie (właściwej stronie).
Suchy stempel
Suchy stempel może występować w 3 wersjach:
- okrągły o średnicy 40 mm
- okrągły o średnicy 50 mm
- prostokątny o wymiarze maksymalnym 50×25 mm
Przy zamawianiu suchego stempla prosimy o podanie informacji odnośnie rodzaju odbicia (wypukłe lub wklęsłe) i sposobu przystawiania (czy stempel będzie przystawiany od góry czy od dołu kartki).
Wybierz produkt
Wideoporadnik: jak przygotować suchy stemple do wykonania odbicia
Co może zawierać suchy stempel
Suchy stempel może zawierać zarówno tekst jak i grafikę. Nie każdą grafikę i nie każdy tekst nadaje się do uzyskania poprawnego odbicia, dlatego przed złożeniem zamówienia warto przesłać nam plik z projektem do weryfikacji (jeśli projektują go Państwo samodzielnie). Należy pamiętać, iż zbyt szczegółowe grafiki lub stosowanie zbyt małej/ozdobnej czcionki może zmniejszyć czytelność odbicia.
Co zwiększa ryzyko uzyskania niezadawalającego odbicia suchego stempla:
- stosowanie papierów o zbyt dużej gramaturze ( tu powstaje również ryzyko uszkodzenia samego mechanizmu. Choć nasi klienci stosują suche stemple nawet na papierze o gramaturze ok. 200 g/cm2 to takie działanie nie jest zaecane przez producenta, a uszkodzony produkt nie podlega w tym wypadku gwarancji)
- zbyt szczegółowa grafika
- stosowanie zbyt cienkich linii ( mniej niż o.53 mm), występowanie kilku linii w bliskiej odległości, zwłaszcza gdy mają różną grubość
- użycie zbyt ozdobnych lub zawierających bardzo cienkie linie czcionek
- zbyt mała wysokość liter
- występowanie elementów w negatywie, zwłaszcza w otoczeniu elementów standardowych