Wygląd pieczątki firmowej jest niezwykle ważny. Czytelna i ładna pieczątka firmowa może stanowić Twoją wizytówkę. Nietypowy wygląd może przyciągać uwagę i znacząco polepszyć rozpoznawalność twojej marki. Najpopularniejsze są oczywiście pieczątki firmowe prostokątne. Powód tego jest prozaiczny: w ten kształt najłatwiej wpasować niezbędne dane tak, aby były czytelne i nie zajmowały zbyt wiele miejsca.
pieczątka Colop seria IQ 30 czarna
Pieczątki firmowe
prostokątne (
standardowe)
 

Trzy najpopularniejsze wymiary: 36×12 mm, 45×16 mm i 55×20 mm to właściwie 80% wykonywanych w naszej firmie (i nie tylko) pieczątek firmowych. Prostokąt doskonale nadaje się także, gdy chcemy umieścić logotyp po lewej lub prawej stronie tekstu. W wypadku większej ilości tekstu lub wymagającego większych wymiarów logotypu czy też chęci wykonania pieczątki odbijającej się w kilku kolorach przydatne są automaty Colop 50, Colop 55 i Colop 60.

Colop Q12 czerwony
Pieczątki firmowe
kwadratowe

Często stosuje się je w wypadku nietypowego układu treści (dużo wierszy o podobnej długości), dodania logotypu na górze/dole lub w środku treści. Największą wadą pieczątek kwadratowych jest ich “pojemność”. Nie są tak kompaktowe i dopasowane do danych firmowych jak prostokątne, więc ta sama ilość informacji wymaga z reguły zastosowania większego automatu.

Colop R17 niebieski
Pieczątki firmowe
okrągłe i owalne

Pieczątki okrągłe, choć wciąż dość niestandardowe, są jednak w miarę popularne. W niektórych branżach są wręcz uznawane za standardowe. Niektóre przepisy szczegółowe i wymogi branżowe nakładają wręcz wymóg stosowania pieczątki okrągłej. Ten kształt jednak jest niezwykle wymagający, dlatego warto przemyśleć dokładnie wybór i przede wszystkim ograniczyć ilość treści, która chcemy w takiej pieczątce firmowej umieścić. Możliwy rozkład treści jest dwojaki: część/całość treści może zostać opisana na okręgu (znajdować się na jego obrysie), pozostała może znaleźć się w środku.

Kształt pieczątki, a jej użyteczność.

Należy pamiętać, iż pieczątki firmowe często musimy stosować w określonych rubrykach pism księgowych czy urzędowych. Dlatego przed wyborem nietypowego kształtu warto się zastanowić. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonie więcej niż jednej pieczątki firmowej. Po pierwsze ze względów praktycznych: pieczątkę nietypowa stosujemy tam, gdzie zależy nam na wyróżnieniu się, standardową, która może być mniejsza – na pismach, dokumentach urzędowych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest też bezpieczeństwo: zastosowanie innego wzoru pieczątki w pismach urzędowych może nas dodatkowo zabezpieczyć przed próbą podszycia się przez osoby nieuprawnione. Doskonałym sposobem dodatkowej  ochrony  jest użycie tuszu do pieczątki w innym kolorze w wersji stosowanej jako wzór do banku.