Płytki tekstowe (tzw. gumki) wykonujemy w technologii grawerowania laserowego. Zapewnia ona najwyższą dostępną jakość i możliwość wykonania pieczątki w trybie ekspresowym bez pogorszenia jej parametrów. Jednym z istotnych czynników wpływających na jakość odbicia jest głębokość graweru. W uproszczeniu: im głębszy, tym lepsza jakość odbicia i mniejsze ryzyko odbijania się tła. Jednak pogłębienie to wymaga znacznie dłuższego czasu pracy lasera, co znacząco zwiększa koszty. Staramy się więc optymalnie dobrać parametry tak, aby bez potrzeby nie zwiększać kosztu płytki tekstowej jednocześnie zaś zapewnić wysoką jakość odbicia.
Stempel z logo browar okocim

Dlaczego płytka nie jest docięta w równy kształt: prostokątny/kwadratowy/okrągły?

Każda płyta tekstowa poza powierzchnią, która się odbija (tj. treścią lub grafiką) posiada także tzw. tło. Jest to pozostała część wygrawerowanej powierzchni, która nie stanowi jednak elementu grafiki czy tła. Ta powierzchnia nie tylko jest niepotrzebna do uzyskania optymalnego odbicia, ale jej nadmiar znacząco zwiększa ryzyko odbijania się niepotrzebnego tła. Z drugiej strony usunięcie zbyt dużej ilości tła może negatywnie wpłynąć na trwałość i jakość odbicia.

Jak usuwamy tło i dlaczego nie zawsze jest ono usuwane symetrycznie?

Tło usuwane jest już na poziomie grawerowania gumy. Dobieramy pole wycięcia tak, aby minimalizować ilość tła. To etap pierwszy. Etap drugi następuje po przyklejeniu płytki tekstowej do automatu lub stempla i uzyskaniu próbnego odbicia. W tym momencie stwierdzamy, które elementy tła mogą sprawiać kłopot. Jeśli stwierdzamy, że znacząco zwiększone jest ryzyko odbicia się niepotrzebnych elementów, usuwamy te fragmenty. Nie można tego wykonać na etapie produkcji, gdyż dopiero po wykonaniu odbicia widoczne są niektóre zagrożenia. Staramy się to robić w sposób możliwie estetyczny, jednak należy pamiętać, iż stempel lub pieczątka są przedmiotami użytkowymi, a naszym celem jest maksymalizacja komfortu użytkowania.

Poduszka drewniana duża do stempli, na tusz i stempel kołyskowy

Czy klient może wybrać docięcie płytki w wybrany kształt?

Tak, w większości wypadków jest to możliwe, ale musimy taką informację otrzymać już na etapie składania zlecenia. Późniejsze powiadomienie nas może spowodować, że docięcie nie będzie możliwe. Odradzamy docinanie płytki, gdyż znacząco zwiększa ryzyko odbijania się tła. W wypadku wybrania takiej usługi, nie mamy wpływu na końcowy efekt, nie możemy więc zagwarantować optymalnej jakości odbicia. Wszelkie reklamacje związane z jakością odbicia w tym wypadku zostaną odrzucone. Trzeba pamiętać, iż znacząco wpływa to także na wzrost ceny płytki tekstowej, wymagany jest bowiem głębszy grawer.