Tusz do pieczątek Noris kolory niestandardowe
Tusz wodny przeznaczony jest do powierzchni dobrze wchłanialnych. Jest prosty w użyciu i jeśli jest odpowiednio przechowywany pozostaje niezwykle wydajny. Trudno jednak dokładnie określić jego wydajność, gdyż zależy ona od wielu czynników. Poduszka napełniona tuszem nie ma granicznego punktu, w którym po prostu przestanie działać i należy ją koniecznie uzupełnić tuszem. Objawem zmniejszającej się ilości tuszu (potrzeby jego uzupełnienia) jest zmniejszający się kontrast  odbicia. To od użytkownika zależy jaki poziom nasycenia uzna za właściwy.

Czynniki wpływające na wydajność tuszu wodnego:

 • Wielkość i poziom zapełnienia płytki tekstowej: im większa pieczątka oraz im większa powierzchnia tuszowania, tym więcej tuszu potrzeba/szybciej się on wyczerpie. Jeśli pieczątka zawiera tylko tekst, czcionką bez pogrubień wtedy zużycie będzie znacznie mniejsze, gdy zawiera grafikę o dużej ilości pół wypełnionych kolorem.
 • Stosunek wielkości poduszki do wielkości stempla:  im większa poduszka i mniejszy stempel, tym więcej odbić uzyskamy. Dlatego czasami uzasadnione ekonomicznie może być kupno od razu większej poduszki, tym bardziej, że można ją używać z większą ilością stempli.
 • Sposób przechowywania: poduszkę należy przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła. Trzeba ją zamykać, gdy nie jest użytkowana. Przechowywanie poduszki w miejscu ciepłym/nasłonecznionym oraz pozostawienie otwartej, gdy jest nieużywana zmniejsza jej wydajność.
 • Chłonność materiału: bardzo suche drewno, porowaty papier może doprowadzić do zwiększenia zużycia.
 • Kolor/rodzaj tuszu: Gęstość pigmentu ma duże znaczenie dla wydajności tuszu. Tusze wodne w kolorach podstawowych oraz tusze fluorescencyjne będą wydajniejsze niż tusze Pantone czy tusz biały.
 • Częstotliwość użytkowania: jeśli odbicia wykonywane są często i w dużych partiach wydajność będzie wyższa.
 • Siła docisku stempla na poduszce z tuszem: sugerujemy stosowanie minimalnej siły w czasie tuszowania stempla. Zbyt silny docisk na poduszce nie tylko zmniejsza wydajność tuszu, ale także zwiększa ryzyko odbijania się niepotrzebnego tła.
 • Ilość uzupełnień: pierwsze napełnienie rozprowadza się po całej poduszce, przez co wydajność będzie mniejsza. Przy każdym kolejnym uzupełnieniu wydajność tej samej ilości dolewanego tuszu wzrasta: każda kolejna buteleczka 25 ml starczy na więcej odbić, jeśli uzupełniamy tusz regularnie i nie dopuścimy do całkowitego wyschnięcia poduszki.

Orientacyjne poziomy wydajności tuszu wodnego:

Poduszki plastikowe (P.M., P.S., P.D), kolory podstawowe (uzupełniane fabrycznie): od 300 do ok. 2-3 tys. odbić.

Poduszki plastikowe (P.M., P.S., P.D), uzupełnione tuszem wodnym Pantone: od 300 do 1-2 tys. odbić.

Poduszki plastikowe ( P.M., P.S., P.D), uzupełnione tuszem białym: 200- 1 000 odbić.

Poduszka drewniana duża + stemple drewniane 20x15cm z samym tekstem, tusz wodny kolory standardowe (czarny, czerwony, zielony, niebieski):

 • Uzupełniona sugerowanymi 2 opakowaniami: 300-1500 odbić.
 • Wydajność po dolaniu następnej buteleczki: 2-4 tys. odbić.

Poduszka drewniana duża + stemple 15×20 cm z samym tekstem, tusz wodny kolory Pantone:

 • Uzupełniona sugerowanymi 2 opakowaniami: 300-1000 odbić.
 • Wydajność po dolaniu następnej buteleczki: 1-4 tys. odbić.

Poduszka drewniana duża+stemple 15×20 cm z samym tekstem, tusz wodny biały:

 • Uzupełniona sugerowanymi 2 opakowaniami: 300-1000 odbić.
 • Wydajność po dolaniu następnej buteleczki: 1-3 tys. odbić.
Powyższe ilości są szacunkowe, należy je traktować jako poglądowe. Istnieje możliwość, że wydajność będzie znacznie niższa. jak i dużo wyższa.