Poduszki do tuszu wodnego

Tusz wodny przeznaczony jest do typowych zastosowań, a więc powierzchni dobrze wchłaniających jak: papier zwykły, matowy, matowy karton, tektura.  Jest on tuszem mało wymagającym, łatwym w użytkowaniu.

Aby uzyskać najlepsze i trwałe odbicie raz zwiększyć trwałość poduszki należy przestrzegać kilku poniższych zasad:

głębokość graweru
Należy upewnić się, iż posiadamy tusz wodny i poduszkę przeznaczoną właśnie do tuszu wodnego.

Nalanie tuszu wodnego do poduszki specjalnej lub tuszu specjalnego do poduszki przeznaczonej na tusz wodny może pogorszyć jakość i trwałość odbicia, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia poduszki i/lub pieczątki.

głębokość graweru
Przed nalaniem tuszu należy go dokładnie wymieszać.

Proszę sprawdzić czy buteleczka jest szczelnie zamknięta i wstrząsać energicznie, aż do całkowitego wymieszania pigmentu (z reguły 30-60 sekund).

głębokość graweru
Tusz rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni poduszki.
Uzupełnienie przeprowadzamy etapami.
Po nalaniu ok. 20-30% opakowania 25ml należy odczekać kilka minut i wykonać próbne odbicie.
Jeśli poziom nasycenia i kolor są odpowiednie, wstrzymujemy uzupełnianie.
Jeśli nasycenie jest zbyt niskie równomiernie rozprowadzamy kolejną partię 20-30 % opakowania 25 ml.
głębokość graweru
Jeśli tuszu jest zbyt mało nasycenie jest słabe, odbicie może być niekompletne. Gdy tuszu jest zbyt dużo odbicie się rozlewa, zalewają się środki liter/grafiki.
głębokość graweru
Tusz można uzupełniać wielokrotnie, zawsze pamiętając, aby przed nalaniem odpowiednio go wymieszać. Sugerujemy uzupełnianie częstsze, ale małymi partiami.
automat vs mobilna
Po napełnieniu sugerujemy odstawić poduszkę na kilka-kilkanaście godzin, aby tusz dokładnie rozprowadził się w poduszce.

Aby tusz był bardziej gęsty można pozostawić poduszkę otwartą (odrobina wody wyparuje, zwiększy się gęstość, a tym samym jakość odbicia). Optymalną jakość odbicia uzyskuje się najczęściej po ok. 10-20 godzinach od napełnienia.

automat vs mobilna
Z ewentualnym pozbyciem się nadmiaru tuszu radzimy odczekać kilka godzin od uzupełniania.

Tusz wsiąka głębiej, więc zbyt szybkie jego odsączenie może być zbędne.

automat vs mobilna
Po 1-3 dni może być konieczne delikatne uzupełnienie tuszu, jeśli odbicie jest mało kontrastowe.

Poduszka drewniana przed nasączeniem tuszem:

Poduszka drewniana na tusz i stempel rzezbiony roza
zestaw poduszek drewnianych na tusze ze stemplami
uwaga

Gdy nalejemy zbyt dużo tuszu

Nadmiar tuszu można odsączyć przykładając do powierzchni poduszki papierowy ręcznik (uważając przy tym, aby nie ubrudzić siebie oraz przyległych do poduszki powierzchni tuszem). Można także pozostawić poduszkę otwartą na jakiś czas. Jeśli zostawimy ją na słońcu/w ciepłym miejscu, czas ten powinien być odpowiednio krótszy. Ocenę stopnia nasączenia radzimy jednak przeprowadzić dopiero po kilku godzinach od nasączania.

uwaga

Kiedy ponownie uzupełnić poduszkę? 

Zależy to od osobistych potrzeb i preferencji. Poduszka nie przestanie działać w pewnym momencie. Objawem zmniejszającej się ilości tuszu jest zmniejszenie kontrastu odbicia.

uwaga

Przechowywanie poduszki z tuszem wodnym

Bezpośrednio po napełnieniu radzimy poduszki nie przewozić. Jeśli jest to konieczne, należy ją szczelnie zabezpieczyć i przewozić w pozycji poziomej, wieczkiem do góry.

Również w późniejszym terminie poduszka powinna być odpowiednio zabezpieczona/szczelnie zapakowania i przewożona tylko w pozycji poziomej, wieczkiem do góry.