Stemple drewniane są doskonałym rozwiązaniem i w wielu wypadkach sprawdzają się lepiej niż pieczątki automatyczne. Ich największą zaletą jest to, że użytkownik ma znacznie większą kontrolę nad parametrami istotnymi dla optymalnego odbicia: ilością aplikowanego tuszu, siłą i kątem docisku. Dlatego niezwykle istotne jest właściwe stosowanie stempli drewnianych i przestrzeganie podstawowych zasad ich eksploatacji.

Najczęściej spotykane problemy z uzyskaniem optymalnego odbicia:

1

NA ODBICIU POJAWIA SIĘ NIEPOTRZEBNE TŁO UBRUDZONE TUSZEM
Przykładowy wzór pieczątki w którym odbija się także ubrudzone tło

PRZYCZYNA
Najczęściej jest to spowodowane zbyt dużą siłą nacisku stempla na poduszkę z tuszem i/lub przy aplikacji na docelowe podłoże. Może to też wynikać ze złego kąta docisku (stempel musi być równoległy do powierzchni poduszki oraz podłoża, na którym chcemy uzyskać odbicie).

ROZWIĄZANIE
Należy wyczyścić powierzchnię gumki alkoholem (jeśli stosujemy tusz wodny) lub specjalnym rozpuszczalnikiem (w wypadku stosowania tuszów specjalnych). Po przeschnięciu powierzchni gumki można wykonać odbicie ponownie stosując mniejszą siłę docisku i odpowiedni kąt (stempel musi być równoległy do powierzchni).

2

BRAK PEŁNEGO ODBICIA, NIEKTÓRE MIEJSCA NIE SĄ WIDOCZNE NA ODBICIU

PRZYCZYNA
Może być ich kilka. Najczęściej jest to efekt braku równomiernego docisku całej powierzchni stempla na poduszce z tuszem lub przy aplikacji stempla na podłoże. Może to też wynikać z niewłaściwego kąta przystawiana stempla: zarówno przy tuszowaniu, jak i przy aplikacji musi on być równoległy do powierzchni. W wypadku stempli kołyskowych często jest to efekt zbyt płytkiego kołysania (przez co nie cała powierzchnia gumki zostaje zatuszowana lub niecała zostaje odbita na powierzchni docelowej). Kolejną przyczyną może być zbyt mała ilość tuszu w poduszce lub nierównomierne jego rozprowadzenie. Często przyczyną nieodbijania się tła jest także to, że stemple stosujemy na nierównej powierzchni (na przykład w miejscach zagięcia papieru/tektury lub na nierównym podłożu). Czasami przyczyną jest zbyt mała siła docisku przy tuszowaniu stempla w poduszce lub przy jego aplikacji. Jeśli nie odbija się zawsze ten sam fragment gumki, może to być efektem tego, że jest on zabrudzony (tłusty).

ROZWIĄZANIE
Należy pamiętać, aby stempel był aplikowany równolegle do powierzchni poduszki lub podłoża. Można zwiększyć siłę docisku na podłożu docelowym. Przy tuszowaniu stempla w poduszce sugerujemy nie stosować dużej siły, lepiej proces tuszowania powtórzyć kilkukrotnie (zbyt duża siła docisku w czasie tuszowania zwiększa ryzyko odbijania się tła). Warto zadbać, aby powierzchnia, na której przystawiamy stempel była równa. W wypadku odbijania na papierze/torbach papierowych/tekturze, można podłożyć kilkanaście równych kartek papieru (zwiększy się w ten sposób amortyzacja i odbicie powinno być wyraźniejsze). Warto także sprawdzić czy poduszka jest właściwie uzupełniona tuszem, czy nie ma go zbyt mało. Można spróbować wykorzystać inną część poduszki do tuszowania. W wypadku, gdy nie odbija się zawsze ten sam fragment gumki, warto go przeczyścić (odtłuścić) szmatką nasączoną czystym alkoholem.

3

NIE ODBIJA SIĘ SKRAJNY FRAGMENT GUMKI (GÓRNY, DOLNY LUB BOCZNY)

PRZYCZYNA
Jak wcześniej, najczęściej jest to spowodowane niepełnym zatuszowaniem gumki, aplikacją pod niewłaściwym kątem lub nierównomierne rozłożenie siły docisku stempla przy tuszowaniu i/lub odbijaniu.

ROZWIĄZANIE
Należy zawsze dbać, aby stempel był równoległy do powierzchni. Po zatuszowaniu podnieść stempel tak, aby gumka była widoczna i sprawdzić czy wszystkie wystające elementy gumy zostały odpowiednio zatuszowane (czy nie ma suchych miejsc). Jeśli zatuszowanie jest nierównomierne, należy je ponowić.   Jeśli mimo wielokrotnego tuszowania zawsze ta sama część gumki pozostaje sucha, warto przeczyścić ją alkoholem w celu jej odtłuszczenia/oczyszczenia. Jeśli  gumka jest właściwie zatuszowana, a mimo to odbicie jest niepełne, należy zwiększyć siłę nacisku, zadbać, aby stempel był dociskany równolegle, sprawdzić czy podłoże, na którym aplikujemy jest równe i nie posiada załamań. W wypadku kołysek, jeśli nie odbija się dół lub góra, zwiększyć kąt kołysania.

4

NA DUŻYCH FRAGMENTACH ZAPEŁNIONYCH TŁEM WYSTĘPUJĄ PRZEŚWITY (TZW. EFEKT PIECZĄTKI)

PRZYCZYNA
Jakość uzyskanego odbicia zależy od wielu czynników. W wypadku papieru/tektury duże znaczenie ma jego jakość i chłonność. Im lepszej jakości papier, tym poziom wypełnienia jest lepszy. Przyczyną może być także niewłaściwa aplikacja stempla, niewłaściwy kąt lub za mało tuszu w poduszce. Jednak nawet w wypadku spełnienia wszystkich wymogów optymalnej aplikacji należy pamiętać, iż jakość odbicia pieczątki nigdy nie dorówna jakości wydruku z drukarki laserowej. Tusz nie daje 100% pokrycia, zwłaszcza gdy podłoże jest ciemne.

ROZWIĄZANIE
Zadbać o optymalną aplikację stempla, odpowiednie uzupełnienie tuszu w poduszce, stosować stemple w miarę możliwości na dobrej jakości papierze. W wypadku stempli o dużych gabarytach radzimy przygotować projekt w taki sposób, aby unikać dużych powierzchni wypełnionych jednolitym tłem.

5

ŚRODKI LITER ZAMKNIĘTYCH, TAKICH JAK “O”, “P”, “D” ZALEWAJĄ SIĘ TUSZEM

PRZYCZYNA
Najczęściej jest to efekt zbyt dużej ilości tuszu, aplikacji stempla na świeżo uzupełnioną poduszkę, zbyt mocnego docisku stempla na poduszce.

ROZWIĄZANIE
Jeśli poduszka została niedawno uzupełniona odczekać jakiś czas przed aplikacją stempli, w celu równego rozprowadzenia się tuszu. W wypadku tuszu wodnego można otwartą poduszkę pozostawić na jakiś czas (im cieplejsze i bardziej nasłonecznione miejsce, tym czas powinien być krótszy). Powyższe rozwiązanie można też zastosować, gdy nalaliśmy zbyt dużo tuszu. Nadmiar tuszu wodnego można też (jeśli zależy nam na czasie) odsączyć, dotykając powierzchni  poduszki, ręcznikiem papierowym.

6

KOLOR/ODCIEŃ TUSZU RÓŻNI SIĘ OD SPODZIEWANEGO LUB ODBICIE JEST WYBLAKŁE/NIENASYCONE

PRZYCZYNA
Najczęstszą są to błędy w czasie uzupełniania poduszki tuszem. Mogą one wynikać ze zbyt małej ilości tuszu, nierównomiernego rozprowadzenia tuszu w poduszce lub pominięcia dokładnego wymieszania tuszu przed jego nalaniem do poduszki. Niektóre tusze (zwłaszcza z palety Pantone, tusz biały, złoty, srebrny) posiadają gęsty pigment. Zbyt krótkie mieszanie lub pominięcie mieszania przed nalaniem znacząco wpływa na uzyskany kolor i jego odcień. Należy także pamiętać, iż tusz nie daje 100% pokrycia, dlatego stosowanie stempli na podłożu ciemnym może wpłynąć na docelowy odcień uzyskanego odbicia.

ROZWIĄZANIE
Zawsze dokładnie wymieszać tusz przed uzupełnieniem poduszki, sprawdzić czy poduszka jest odpowiednio uzupełniona tuszem, stosować stemple na podłożu o neutralnym kolorze.

7

UZYSKANE ODBICIE ROZMAZUJE SIĘ NAWET PO UPŁYWIE 60 SEKUND OD PRZYSTAWIENIA

PRZYCZYNA
Tusz wodny przeznaczony jest do powierzchni dobrze wchłaniających, matowych. W wypadku powierzchni śliskiej, lakierowanej, pokrytej farbą tusz wodny nie da trwałego odbicia i może się rozmazywać. Czasami fakt, iż odbicie bardzo długo wysycha może wynikać ze zbyt dużej ilości tuszu.

ROZWIĄZANIE
Jeśli powierzchnia jest typowa (matowy, dobrze wchłaniający papier/karton) a tusz wodny się rozmazuje oznacza to, że jest zbyt dużo tuszu w poduszce lub zbyt mocno dociskamy stemple w czasie tuszowania. Należy odczekać, aż tusz w poduszce lepiej się rozprowadza lub zmniejszyć jego ilość w poduszce (rada powyżej). Jeśli powierzchnia, na której stosujemy tusz wodny jest śliska lub słabo wchłania, należy rozważyć zakup tuszu szybkoschnącego wraz z dedykowaną do niego poduszką.

8

ODBICIE UZYSKANE TUSZEM SPECJALNYM/SZYBKOSCHNĄCYM NA PAPIERZE/TEKTURZE MATOWEJ JEST SŁABEJ JAKOŚCI

PRZYCZYNA
Stosowanie tuszu niedobranego do powierzchni.

ROZWIĄZANIE
Zwracamy zawsze uwagę naszych klientów na optymalny dobór rodzaju tuszu do powierzchni, na której będzie stosowany. Tylko w ten sposób można zapewnić optymalną jakość odbicia. Tusze wodne nie sprawdzą się na powierzchniach niewchłaniających, a tusze specjalne na podłożu dobrze wchłaniającym mogą dać efekt gorszy niż tusz wodny.