Wykonanie samodzielnego nadruku na torbach czy kartonach jest proste, tanie i można je wykonać w dowolnym momencie, na dowolnej liczbie opakowań, dlatego zyskuje na popularności. Aby cieszyć się najwyższej jakości odbiciem warto jednak dobrać optymalne rozwiązanie. Nadruk można wykonać zarówno pieczątką automatyczną, jak i stemplem drewnianym. Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony.
Odbicie stempla drewnianego na torbie papierowej

Nadruk na torbach z użyciem stempla drewnianego

Stempel drewniany do uzyskania odbicia wymaga posiadania oddzielnej poduszki z tuszem. Stempel trzeba najpierw zatuszować, czyli zamoczyć w poduszce z tuszem, a następnie wykonać odbicie na konkretnym podłożu kartonie lub torbie. Takie rozwiązanie niesie ze sobą teoretycznie ryzyko wydłużenia samego procesu wykonania odbicia. Jednak w większości wypadków (ok. 90 % zleceń) sugerujemy naszym klientom wykonanie nadruku na torbach i kartonach właśnie za pomocą zestawu stempel drewniany + poduszka, nie zaś pieczątka automatyczna.

Podstawowe zalety wykonania nadruku za pomocą stempli:

  • WIĘKSZA KONTROLA NAD ILOŚCIĄ TUSZU I SIŁĄ DOCISKU
    W wypadku stempli drewnianych to użytkownik decyduje o sile nacisku zarówno przy zatuszowaniu, jak i aplikacji pieczątki. Ma to kluczowe znaczenie i stanowi podstawą zaletę tego rozwiązania. Większa ilość tuszu i/lub większa siła docisku pozwala uzyskać lepszej jakości odbicie zwłaszcza na tekturze falistej. Jest to jedna z podstawowych metod uniknięcia tzw. efektu paskowania lub tzw. efektu pieczątki. Z reguły opakowania i tektura wykonane są ze słabej jakości papieru, dlatego dłuższy czas i większa siła docisku pozwalają uzyskać lepszą jakość odbicia. Pieczątka automatyczna sama dobiera sobie ilość tuszu i reguluje siłę docisku, ale dla podłoża zwykłego. Na torbach papierowych i tekturze nie zawsze ta ilość jest wystarczająca.
  • WIĘKSZE POLE
    W naszej ofercie posiadamy duży wybór zarówno pieczątek automatycznych, jak i stempli drewnianych. Jednak jeśli chodzi o odbicie wielkogabarytowe zdecydowanie  wygrywają tu stemple oferując pole do 200×1550 mm lub 240×120 mm. Największa pieczątka oferuje jedynie 116×70 mm, a więc znacznie mniej.
  • LEPSZE DOBRANIE WIELKOŚCI STEMPLA DO WIELKOŚCI ODBICIA
    Stemple oferują znacznie większy wybór różnych wielkości, dzięki czemu łatwiej dopasować rozmiar stempla do rozmiaru odbicia. Dzięki temu nawet przy dużych odbiciach łatwiej manewrować stemplem i łatwiej trafić nim w określone pole. Mechanizm pieczątki automatycznej jest zawsze większy niż sama treść pieczątki, więc trudniej nim trafić, gdy powierzchnia jest ograniczona.
  • STEMPLE MOGĄ MIEĆ PODSTAWĘ PŁASKĄ LUB KOŁYSKOWĄ
    W pieczątkach automatycznych podstawa, do której  przyklejana jest gumka jest zawsze płaska. Stemple drewniane występują w formie płaskiej lub tzw. “kołysek”. Kołyski dzięki równomiernemu rozłożeniu siły docisku, zwłaszcza w wypadku niektórych grafik zapewnią znacznie lepszą jakość odbicia.
  • JEDEN STEMPEL MOŻNA UŻYWAĆ Z RÓŻNYMI KOLORAMI TUSZU
    (Warunkowo: każdy kolor tuszu wymaga innej poduszki, stempel przed zmianą koloru tuszu trzeba dokładnie oczyścić z pozostałości poprzedniego koloru).
  • W WIĘKSZOŚCI WYPADKÓW STEMPEL JEST ROZWIĄZANIEM TAŃSZYM (przy założeniu tego samego rozmiaru odbicia).
    Dodatkowo koszt można obniżyć, gdy stosują państwo kilka stempli w tym samym kolorze. Wystarczy wtedy tylko odpowiednio dobrać wielkość poduszki i stosować 1 poduszkę do wielu stempli.
  • Z UWAGI NA SWOJĄ PROSTOTĘ STEMPEL JEST PRAWIE NIEZNISZCZALNY
    Nie ma tu ruchomych części, dlatego przy odpowiednim użytkowaniu stempel może służyć długie lata. Obecne automaty są wysokiej jakości, jednak sam mechanizm po jakimś czasie może się wyrobić.

Ewentualne wady wykonania nadruku na torbach i kartonach za pomocą stempli:

  • PODUSZKA Z TUSZEM JEST ELEMENTEM ODDZIELNYM
    Cały zestaw zajmuje więcej miejsca.
  • TEORETYCZNIE CZAS POTRZEBNY NA UZYSKANIE ODBICIA STEMPLEM JEST DŁUŻSZY
    Pieczątki automatyczne są przeznaczone do wykonywania odbicia na papierze zwykłym, matowym, a więc powierzchni klasycznej. W takim zastosowaniu rzeczywiście są szybsze i oferują lepsze odbicie, i są dużo wygodniejsze w użytkowaniu. Jednak kartony i torby papierowe, jak wcześniej wspomnieliśmy, to podłoże mniej typowe, które może sprawiać więcej problemów. Stemple choć teoretycznie wymagają więcej czasu na uzyskanie odbicia są na takich podłożach bardziej niezawodne (jeśli nabierze się wprawy w ich użytkowaniu).
Powyższe wady mają znaczenie marginalne i dlatego w większości wypadków sugerujemy stosowanie stempli drewnianych do nadruków na torbach papierowych i kartonach.
Pieczątka kolorowa Colop 3900 z przykładowym odbiciem

Kiedy pieczątki automatyczne mogą być lepszą alternatywą do wykonania nadruku na torbach i kartonach?

  • NIEWIELKIE WYMIARY ODBICIA
    W wypadku, gdy docelowy wymiar nadruku na torbach czy kartonie nie przekracza 6×4 cm. Większe wymiary odbicia można ewentualnie stosować na torbach papierowych lub kartonach wykonanych z tektury litej. W wypadku tektury falistej rozmiar większy niż 6×4 cm zwiększy ryzyko występowania efektu paskowania.
  • DUŻA ILOŚĆ WYKONYWANYCH ODBIĆ
    Gdy docelowo należy wykonać kilka lub kilkanaście tysięcy odbić, zwłaszcza w krótkim przedziale czasowym pieczątki automatyczne mogą zapewnić pewną oszczędność czasu. Odnosi się to szczególnie do toreb papierowych i kartonów z tektury litej.
Podsumowując: jeśli nadruk ma być niewielki (do 6×4 cm) pieczątka automatyczna może się okazać rozwiązaniem wygodniejszym, szybszym i często tańszym (zwłaszcza, gdy zastosujemy automaty w rozmiarach standardowych.