Drewno jest często spotykanym podłożem. Z uwagi na różny stopień jego przetworzenia charakteryzuje się różnymi cechami. Dlatego tusz, który dobrze sprawdza się na drewnie surowym może dać niezadowalające efekty na drewnie malowanym.

Tusz do drewna surowego

Produktem optymalnym do takiego podłoża jest tusz Coloris 121P. Jest on dedykowany do drewna surowego, kartonu matowego. Jest tusze o przyśpieszonym wysychaniu, dlatego wymaga poduszki do tuszów specjalnych. Tusz Coloris 121p ma zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne, więc nadaje się do stosowania do drewna przechowywanego wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Istotne jest, aby drewno było dobrze wchłaniające (producent zaleca wyłącznie drewno surowe). Po zastosowaniu tuszu drewno nie powinno być także poddawane dalszej obróbce – a więc malowane, lakierowane. Takie działania mogą negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość odbicia. Z uwagi na różnorodność trudno przewidzieć konkretne zachowanie. Niektóre farby i lakiery mogą nie wchodzić w interakcję z tuszem, inne tak. Trzeba przeprowadzać próbę, aby samodzielnie przekonać się czy tusz do drewna Coloris 121P się sprawdzi. Ewentualnie innym rozwiązaniem jest zastosowanie tuszu do drewna malowanego/lakierowanego, o którym poniżej. Tusz należy wtedy zastosować dopiero po nałożeniu ostatniej warstwy zabezpieczenia/farby/lakieru.

Niektórzy nasi klienci do drewna surowego przechowywanego wyłącznie wewnątrz budynków i nie mającego styczności z wilgocią stosują zwykły tusz wodny. Plusem tego rozwiązania jest niższa cena zarówno samego tuszu, jak i poduszki. Jednak takie rozwiązanie nie jest polecane przez producenta i ma mniejszą trwałość niż tusz Coloris 121P.

Tusz do sklejki surowej

Podobnie jak w wypadku drewna, do sklejki surowej najlepiej nadaje się tusz Coloris 121P. Jeśli sklejka była wcześniej zabezpieczona/lakierowana/laminowana należy przeprowadzić próbę z zastosowaniem tuszu szybkoschnącego (polecany przez nas tusz pierwszego wyboru: Coloris 4714). Wszystkie wspomniane tusze wymagają poduszki specjalnej i płytki testowej wykonanej z gumy grawerowanej laserowo (nasze płytki tekstowe i kompletne pieczątki można stosować z w/w tuszami). Jeśli sklejka jest malowana- lakierowana należy traktować ją podobnie jak malowane drewno.

Tusz do drewna malowanego/lakierowanego

Niestety na rynku nie ma tuszu dedykowanego specjalnie do powierzchni malowanych/lakierowanych. Dlatego zastępczo stosuje się tusze szybkoschnące. Proces malowania/lakierowania ogranicza bowiem chłonność powierzchni. W tym segmencie najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie tusz Coloris 4714, który jest wodoodporny.  Koniecznie trzeba pamiętać, iż wymaga on poduszki specjalnej i płytki tekstowej wykonanej z gumy grawerowanej laserowo (wszystkie wykonane u nas pieczątki z płytką tekstową nadają się do stosowania z tym tuszem). Przed zastosowaniem na szerszą skalę tego produktu należy jednak wykonać próbne odbicie. Tusz może wchodzić w interakcję z farbą/lakierem i powodować zmianę jego struktury oraz trwałości (matowienie/zmiana koloru). Tusz szybkoschnący sugerujemy nakładać na już pomalowane  drewno. Nakładanie tuszu na drewno surowe, a następnie jego malowanie może wpłynąć na jakość i trwałość odbicia (tusz może wejść w interakcję z farbą lub lakierem i nastąpi rozmazanie się wykonanego wcześniej odbicia).

Płyty wiórowe, paździerzowe, OSB, pilśniowe, laminowane

Są to powierzchnie nietypowe, do których nie ma specjalnego dedykowanego tuszu. Podobnie, jak w wypadku drewna lakierowanego, najpopularniejszym stosowanym przez naszych klientów rozwiązaniem jest tusz szybkoschnący wodoodporny Coloris 4714. Wymaga on specjalnej poduszki i płytki tekstowej wykonanej z gumy grawerowanej laserowo (wykonane u nas płytki tekstowe można stosować bezpiecznie z tym tuszem). Przed zastosowaniem docelowym, sugerujemy przeprowadzenie próbki, aby ocenić wpływ tuszu i jego ewentualne interakcje z powierzchnią płyty. Trzeba również pamiętać, iż tusz nie daje 100% pokrycia, dlatego zwłaszcza na podłożach ciemnych odbicie może dawać inny odcień niż na białej kartce papieru. Na podłożu ciemnym najlepiej sprawdzi się tusz w kolorach jaskrawych: biały, żółty, pomarańczowy, czerwony.

Odradzamy stosowanie na płytach drewnopodobnych tuszu wodnego, standardowego, gdyż z uwagi na zmniejszoną wchłanialność podłożą może się on rozmazywać.

Drewno z wykonanym odbiciem stempla, które następnie będzie malowane lub lakierowane

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, odradzamy raczej taką kolejność działań. Może ona bowiem doprowadzić do rozmazania uzyskanego wcześniej odbicia i/lub wpłynąć negatywnie na jakość, trwałość i odcień farby/lakieru. Trudno jednoznacznie określić możliwe interakcje, gdyż na rynku występuje bardzo duża liczba różnych typów farb i lakierów, o różnym składzie. Lepszym rozwiązaniem, rodzącym mniejsze prawdopodobieństwo negatywnych interakcji jest najpierw pomalowanie drewna, a dopiero po wyschnięciu farby/lakieru wykonanie odbicia. Podobnie jak wcześniej – zdecydowanie radzimy wykonać próbę i samodzielną ocenę rezultatu przed przystąpieniem do  docelowego stemplowania. Jeśli nie da się zmienić kolejności, także należy przeprowadzić próbę: wykonać 1 odbicie, ocenić jaki wpływ miało malowanie/lakierowanie i dopiero po uzyskaniu zadowalającego efektu przystąpić do dalszego znakowania za pomocą stempla.

Jaki tusz stosować, gdy uzyskane wcześniej odbicie ma być pomalowane: jeśli pierwotnie drewno było surowe, sugerujemy jak wyżej tusz Coloris 121P, jeśli zaś malowane – Coloris 4714. Proszę pamiętać o stosowaniu odpowiedniej poduszki (specjalnej) i płytki tekstowej z gumy grawerowanej laserowo (nasze płytki tekstowe nadają się do stosowania ze wszystkimi wspomnianymi tu rodzajami tuszu).

Polecane produkty