Aby zapewnić wyraźne i trwałe odbicie pieczątki automatycznej lub stempla należy odpowiednio dobrać tuszu do podłoża, na którym będą przystawiane. Tusz wodny nie sprawdzi się dobrze na podłożach słabo wchłaniających, natomiast stosowanie tuszów specjalnych na zwykłym papierze może dać niezadowalające efekty. Równie istotny jest dobór poduszki: tusz wodny wymaga poduszki standardowej, wszystkie tusze specjalne wymagają poduszki filcowej. Niezastosowanie się do tej zasady może nie tylko doprowadzić do pogorszenia jakości i trwałości odbicia stempla lub pieczątki, ale nawet doprowadzić do uszkodzenia produktu. Kolejna kwestia to  rodzaj gumki ( płytki tekstowej). Wykonane u nas gumki mogą współpracować ze wszystkimi rodzajami tuszu dostępnymi w naszym sklepie online. Jeśli posiadają Państwo własną poduszkę lub pieczątkę automatyczną należy się upewnić, że jest ona dopasowana do określonego rodzaju tuszu (zarówno poduszka/tuszownica, jak i gumka). Płytki tekstowe (gumki) polimerowe w kontakcie z tuszami specjalnymi mogą ulec uszkodzeniu. Pieczątki wykonane w technologii fleszowej także nie są kompatybilne z dostępnymi u nas tuszami i poduszkami.

Tusz do papieru biurowego, ksero

Do papieru zwykłego, biurowego, matowego, o dobrej chłonności stosuje się tusz wodny, czyli standardowy. Jest on najprostszy i najtańszy w użytkowaniu, można go  zakupić w naszym sklepie online w ponad 40 kolorach. Wymaga standardowej poduszki na tusz. Do papieru zwykłego można stosować ewentualnie tusz do drewna Coloris121P. Do papieru matowego odradzamy stosowaniu tuszów szybkoschnących, gdyż może to mieć negatywny wpływ na jakość i trwałość odbicia, zwłaszcza w wypadku skomplikowanych grafik czy niewielkiej czcionki.

Sugerowane produkty

Tusz do tektury, pudełek kartonowych, toreb papierowych

Większość opakowań standardowych wykonanych jest z tektury matowej, dobrze wchłaniającej. W takim wypadku polecamy tusz standardowy, wodny wraz ze standardową poduszą lub ewentualnie tusz do drewna surowego Coloris121p (tusz ten wymaga poduszki filcowej). Większość opakowań standardowych wykonanych jest z papieru dobrze wchłaniającego.

Lepszej jakości kartony lub opakowania mniej typowe mogą być wykonane z tektury śliskiej/lakierowanej. Na takim podłożu tusz wodny może się nie sprawdzić. Sugerujemy w takim wypadku przeprowadzić prosty test: proszę przystawić na takim opakowaniu zwykłą pieczątkę (firmową, imienną) z tuszem standardowym i sprawdzić czy po ok. 40-60 sekundach tusz się nie rozmazuje. Jeśli się nie rozmazuje, polecamy stosowanie tuszu wodnego wraz ze standardową poduszką. Jeśli po tym czasie odbicie po dotknięciu się rozmazuje sugerujemy zastosowanie tuszu szybkoschnącego Coloris 4714. Wymaga on poduszki filcowej (specjalnej).

Sugerowane produkty
Tusz permanentny niezmywalny do drewna

Tusz do drewna surowego

Do drewna surowego najlepszy będzie tusz Coloris 121p. Wymaga on poduszki specjalnej. Ma zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne. Więcej na temat stosowania tuszu na różnych rodzajach drewna: jaki tusz do drewna stosować.

Sugerowane produkty

Tusz do drewna malowanego lub lakierowanego

W wypadku drewna malowanego/lakierowanego/zabezpieczonego klasyczny tusz do drewna surowego może się nie sprawdzić. Sugerujemy przeprowadzenie próby lub ewentualnie zastosowanie tuszu szybkoschnącego, wodoopornego Coloris 4714 P. Wymaga on specjalnej poduszki.

Sugerowane produkty

Tusz do tkanin naturalnych

Do tkanin naturalnych, dobrze wchłaniających (len, wełna, bawełna) sugerujemy stosowanie tuszu Berolin-Ariston. Wymaga on poduszki specjalnej. Więcej na temat tuszu do tkanin (w tym tkanin sztucznych): jaki tusz do tkanin stosować.

Sugerowane produkty
Tusz permanentny do plastiku,metalu

Tusz do metalu, szkła, gumy, plastiku, folii

Powierzchnie niewchłaniające wymagają stosowania tuszów szybkoschnących. Najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy będzie tusz Coloris 4714. Jest on wodoodporny. Wymaga stosowania poduszki specjalnej.

Sugerowane produkty

Polecane produkty