Tusze szybkoschnące są bardziej wymagające niż wodne. Od ich właściwej eksploatacji zależy nie tylko jakość i trwałość odbicia, ale również wydajność poduszki na tusz i samego tuszu. To od użytkownika zależy czy 1 opakowanie wystarczy na uzyskanie 200 czy 2000 odbić.
Podstawowe zasady zwiększające wydajność tuszów szybkoschnących wynikają ich podstawowej cechy: tusze szybkoschnące szybko wysychają. Dlatego należy pamiętać, aby:
uwaga
Dodawać tusz dopiero bezpośrednio przed użyciem.
Przed uzupełnieniem dokładnie wymieszać pojemnik z tuszem.
Po użyciu zamknąć poduszkę (w wypadku odrębnej poduszki do stempli) lub wyjąć poduszkę/tuszownicę z automatu i zamknąć w torebce strunowej (w wypadku pieczątki automatycznej).
uwaga
Uzupełniać niewielką ilością tuszu potrzebną do uzyskania poprawnego odbicia. Dolewanie zbyt dużej ilości tuszu spowoduje jego szybsze zasychanie i przyśpiesza zużycie poduszki (tusz zasycha w twardą skorupę uniemożliwiającą uzyskanie dobrego odbicia).
uwaga
Tusz w poduszce do stempli nalewać wyłącznie na powierzchnie potrzebną do uzyskania odbicia (nie należy zalewać całej poduszki, jedynie jej fragment).
uwaga
Wykonywać odbicia w miarę możliwości większymi partiami, zaraz po uzupełnieniu tuszu. Więcej odbić z 1 opakowania tuszu uzyskamy, gdy stemplujemy partię 100 szt. co kilka dni, niż przez 100 dni po 1 odbiciu.
uwaga
Warto kupić większą poduszkę na tusz. Gdy wybrany fragment zaschnie w twardą skorupę, można wybrać inny fragment. Im większa poduszka – tym starczy na dłużej.
uwaga
Można dokupić dedykowany do danego rodzaju tuszu rozpuszczalnik. Stosuje się go, aby uniknąć zaschnięcia tuszu w twardą skorupę (polecamy to rozwiązanie zwłaszcza, gdy stemple stosowane są często, w niewielkich nakładach).
Zawsze należy pamiętać o tym, aby do tuszów szybkoschnących stosować wyłącznie specjalne, dedykowane poduszki oraz aby nie mieszać różnych rodzajów czy kolorów tuszu w jednej poduszce!