Tusze szybkoschnące są bardziej wymagające niż wodne. Od ich właściwej eksploatacji zależy nie tylko jakość i trwałość odbicia, ale również wydajność poduszki na tusz i samego tuszu.  To od użytkownika zalezy czy 1 opakowanie wystarczy na uzyskanie 200 czy 2000 odbić.

Podstawowe zasady zwiększające wydajność tuszów szybkoschnących wynikają ich podstawowej cechy: tusze szybkoschnące szybko wysychają. Dlatego należy pamiętać, aby:

  • dodawać tusz dopiero bezpośrednio przed użyciem.  Przed uzupełnieniem dokładnie wymieszać pojemnik z tuszem. Po użyciu zamknąć poduszkę (w wypadku odrębnej poduszki do stempli) lub wyjąć poduszkę/tuszownicę z automatu i zamknąć w torebce strunowej (w wypadku pieczątki automatycznej)
  • uzupełniać niewielką ilością tuszu potrzebną do uzyskania  poprawnego odbicia.  Dolewanie zbyt dużej ilości tuszu spowoduje jego szybsze zasychanie i przyśpiesza zużycie poduszki (tusz zasycha w twardą skorupę uniemożliwiającą uzyskanie dobrego odbicia)
  • tusz w poduszce do stempli nalewać wyłącznie na powierzchnie potrzebną do uzyskania odbicia ( nie należy  zalewać całej poduszki, jedynie jej fragment)
  • wykonywać odbicia w miarę możliwości  większymi partiami, zaraz po uzupełnieniu tuszu. Więcej  odbić z 1 opakowania tuszu uzyskamy gdy stemplujemy partię  100 szt. co kilka dni, niż przez 100 dni po 1 odbiciu.
  • warto kupić większą poduszkę na tusz. Gdy wybrany fragment zaschnie w twardą skorupę, można wybrać inny fragment.  Im większa poduszka – tym starczy na dłużej
  • można dokupić dedykowany do danego rodzaju tuszu rozpuszczalnik. Stosuje się go, aby uniknąć zaschnięcia tuszu w twardą skorupę ( polecamy to rozwiązanie zwłaszcza, gdy stempel stosowane są często, w niewielkich nakładach)

Zawsze należy pamiętać o tym, aby do tuszów szybkoschnących stosować wyłącznie specjalne, dedykowane poduszki oraz aby nie mieszać różnych rodzajów czy kolorów tuszu w jednej poduszce !