Jaka jest minimalna czcionka, jaką możemy wygrawerować, jaka będzie czytelna?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, gdyż kwestia czytelności nie jest obiektywna, a jest efektem subiektywnego postrzegania. Dla niektórych osób czcionka Arial o wysokości 6 pkt będzie widoczna, dla innych to minimum stanowić będzie 9 pkt. Dlatego nie jesteśmy w stanie określić jednej granicznej i uniwersalnej wartości. Z technicznego punktu widzenia w płytkach stosowanych w automatach za granicę czytelności uznać należy poziom 5-6 pkt (Arial). Sądzimy jednak, że za bezpieczny poziom należy uznać wielkość 7-9 pkt w wypadku pieczątek automatycznych i ok. 8-10 pkt w wypadku stempli.

Co wpływa na czytelność czcionki?

  • Wybrany font: w wypadku dużej ilości tekstu i stosowania małych czcionek doradzamy wybór fontów prostych, bezszeryfowych (Arial, Switzerland, Calibri).
  • Ogólna ilość tekstu: im więcej tekstu tym większą czcionkę należy zastosować, aby pozostał on czytelny.
  • Ogólna wielkość pieczątki:  im większa pieczątka tym większy font należy zastosować.
  • Stopień ważności tekstu: w wypadku pieczątek firmowych, z numerem konta, zawierających receptury, warto zastosować możliwie prostą, dużą i czytelną czcionkę, aby wykluczyć ewentualną pomyłkę. W wypadku pieczątek informacyjnych o dużej ilości tekstu ewentualny brak czytelności poszczególnych znaków nie będzie aż takim problemem.
  • Odległość, z jakiej treść ma być czytelna/wielkość podłoża, na którym pieczątka będzie przystawiana: im większa odległość i im większy przedmiot, na którym pieczątka jest przystawiana, tym większą czcionkę należy zastosować, aby pozostała czytelna.
  • Kolor i rodzaj tuszu oraz kolor podłoża: kolory nasycone/ciemne na jasnym podłożu będą bardziej czytelne, więc czcionka może być mniejsza. Tusz wodny na wysokiej jakości papierze sprawia, że nawet najmniejsza czcionka będzie dobrze czytelna.
  • Rodzaj podłoża:  jeśli podłoże jest równe, dobrze wchłaniania, nie jest porowate, wtedy małe czcionki będą czytelniejsze niż na słabej jakości, porowatym podłożu. Ta sama pieczątka zastosowana na wysokiej jakości papierze satynowanym będzie lepiej się odbijała i będzie czytelniejsza niż na kartonie/tekturze (które są słabej jakości).
  • Rodzaj nośnika pieczątki: w wypadku pieczątek automatycznych, samotuszujących nawet małe czcionki będą czytelne. W wypadku pieczątek mobilnych warto czcionkę powiększyć. Największą czcionkę należy stosować w wypadku stempli.

Grubość linii

Podobnie, jak z wielkością czcionki, tak i grubość linii, która pozostanie czytelna zależy od wielu czynników. Z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość wygrawerowania linii o grubości ok. 0.15-0.2 mm. Za bezpieczną granicę warto jednak przyjąć ok. 0.3- 0.5 mm.

Co wpływa na poziom czytelności linii?

  • Jej długość: im dłuższa linia, tym grubsza powinna być, aby pozostała czytelna.
  • Ilość tekstu/tła/innych linii w bezpośrednim otoczeniu: jeśli w bezpośrednim otoczeniu linii jest dużo tekstu/innych linii można zastosować minimalną grubość, jeśli zaś jest dużo pustego tła, linię należy pogrubić.
  • Głębokość graweru: im głębszy grawer tym linia powinna być grubsza.
  • Wspomniane powyżej parametry czytelności czcionki: ilość tekstu/grafiki, wielkość pieczątki, odległość, z jakiej czytelność będzie oceniana, kolor i rodzaj tuszu, rodzaj podłoża, rodzaj nośnika pieczątki.

Jak samodzielnie ocenić czytelność pieczątki przed jej wykonaniem?

Jak wspomnieliśmy wcześniej kwestia czytelności to sprawa indywidualnego postrzegania. Dlatego najlepszym sposobem na ocenę czytelności jest wykonanie wstępnego wydruku projektu. Jeśli wykonują państwo projekt we własnym zakresie sugerujemy przed jego wysłaniem wykonać wydruk w skali 1:1 i samodzielnie ocenić czy jest on czytelny. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że czytelność pieczątki będzie odrobinę niższa niż w wypadku wysokiej jakości wydruku laserowego i uwzględnić to odpowiednio zwiększając wielkość czcionki i grubość linii.

W wypadku zamawiania pieczątki z opracowanym przez nas projektem także doradzamy wykonanie wstępnego wydruku, koniecznie w skali 1:1 przed zaakceptowaniem projektu. Przy wykonywaniu wydruku istotna jest skala 1:1, dlatego prosimy upewnić się, czy została wyłączona funkcja dopasowywania wydruku do rozmiaru papieru, powiększania i pomniejszania.