Głębokość graweru – co oznacza?

Głębokość graweru  to wysokość, na jaką tekst i grafika wystają ponad tło płytki tekstowej. Płytki tekstowe wykonujemy w technice laserowej z gumy o grubości 2.4 mm.  Głębokość graweru w wypadku naszych płytek wynosi od ok. 0.4 do 1.5 mm.

 

Dlaczego pogłębiony grawer jest droższy?

Wynika to z samego procesu grawerowania. Parametr głębokości nie jest regulowany bezpośrednio, gdyż tekst i grafika nie są wycinane w gumie. Pogłębienie graweru wymaga zmiany szybkości grawerowania i jego mocy. Im głębszy jest grawer, tym dłuższego czasu pracy lasera wymaga – największe płytki tekstowe grawerują się nawet 4-6 godzin!

 

Na co wpływa głębokość graweru?

Pogłębiony grawer przede wszystkim zmniejsza ryzyko odbijania się tła (czyli wygrawerowanej, ale nie stanowiącej elementu tekstu lub grafiki części gumy). Jest to ważne zwłaszcza w wypadku stempli drewnianych, w których to użytkownik reguluje siłę docisku. Pogłębiony grawer polepsza także jakość odbicia w wypadku niewielkiego tekstu lub szczegółowej grafiki.

Kiedy polecane jest pogłębienie graweru?

  • W wypadku stempli drewnianych, w których siła docisku na poduszce jest regulowana ręcznie, co zwiększa ryzyko odbijania się tła.
  • W wypadku pieczątek graficznych, zwłaszcza o skomplikowanej grafice.
  • W wypadku pieczątek wielkogabarytowych.
  • Gdy płytka tekstowa ma nietypowe zastosowanie (wykonanie odcisku w glinie czy mydle).
  • W wypadku stosowania małej czcionki (4-7 pkt).
  • W wypadku pieczątek tabelarycznych z dużą ilością pustego miejsca.

 

Jaką głębokość graweru wybrać?

Zalecamy pogłębienie graweru zawsze, gdy tylko jest to możliwe. W wypadku niektórych produktów oferujemy kilka poziomów pogłębienia graweru. Jaki poziom będzie optymalny?

Do pieczątek o niewielkich rozmiarach (do ok. 6×6 cm) i w miarę dużym tekście, równomiernie rozłożonym wystarczyć powinien grawer standardowy lub z pogłębieniem nr 1.

Im większa pieczątka tym głębszy grawer jest sugerowany. Przy największych pieczątkach koszt pogłębienia może wydawać się znaczny, ale w wypadku wymiarów 15×20 cm grawer standardowy nie jest zalecany. Możliwie najgłębszy grawer polecamy dla pieczątek: o dużych wymiarach, o nietypowym zastosowaniu (glina, mydło), z dużą ilością tła lub gdy rozkład tekstu/grafiki jest nierównomierny.

Rozumiemy, iż cena jest istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie. Warto jednak pamiętać, iż pieczątki są często użytkowane przez wiele lat i skalkulować ewentualny większy wydatek oraz jego wpływ na komfort użytkowania. Jeśli nie są Państwo pewni, jaki grawer wybrać sugerujemy, kontakt z nami przed złożeniem/opłaceniem zamówienia.

Warto także pamiętać, iż w wypadku wyboru dużych pieczątek ze standardowym grawerem,  znacząco zwiększa się ryzyko odbijania się tła. Jeśli zdecydują się Państwo na grawer standardowy, mimo istnienia przeciwwskazań reklamowanie brudzenia tła nie będzie uwzględniane.