Jak uzupełnić tusz w pieczątce

Pieczątki automatyczne (samotuszujące)-  posiadają wyjmowaną tuszownicę (czyli poduszkę zawierającą gąbkę nasączoną tuszem), którą należy cyklicznie uzupełniać tuszem wodnym.

W zależności od posiadanego automatu (Wagraf, Trodat, Colop) tuszownica wyjmowana jest w różny sposób, wypinana (jak w przypadku automatów Wagraf, Colop), wyjmowana tylko z jednej strony za pomocą specjalnych uchwytów (Trodat), lub jak w przypadku automatów Colop serii IQ – należy zdjąć górną część obudowy, by móc wyjąć poduszkę z tuszem.

Należy również zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj tuszu do posiadanego rodzaju pieczątek. Nasze pieczątki wykonywane są w technologii grawerowania laserowego z wykorzystaniem gumy grawerskiej. W przypadku tuszów wodnych rekomendujemy wysokiej jakości  tusz Noris, które są przeznaczone do stosowania w pieczątkach i stemplach z gumową płytką tekstową.

Pieczątki, których dotyczy artykuł:
 • Wagraf seria Polan
 • Wagraf seria B
 • Wagraf seria biurowa
 • Wagraf seria Compact
 • Colop seria Printer
 • Colop seria IQ
 • Trodat Printy
 • Trodat Professional
Uzupełnienie pieczątki tuszem krok po kroku:
 1. Wyjąć tuszownicę z automatu przytrzymując automat w sposób, który płytka tekstowa nie dotyka poduszki.
 2. Wstrząsnąć opakowanie tusz przed otwarciem ( wcześniej upewnić się, że jest szczelnie zamknięte).
 3. Nasączyć tuszownicę kilkoma kroplami tuszu, a następnie ubić gąbkę końcówką aplikatora lub pozostawić tuszownicę do wsiąknięcia.
 4. Umieścić tuszownicę w automacie oraz sprawdzić stan odbicia.
  W przypadku nierównomiernego, niecałkowitego odbicia dolać tusz.
  W przypadku zalewających się liter, wyjąć tuszownicę oraz umieścić ją w pobliżu grzejnika lub na słońcu na kilkanaście  minut lub odsączyć nadmiar tuszu  za pomocą ręcznika papierowego
Poniżej prezentujemy Państwu filmy instruktażowe:

Trodat - uzupełnianie tuszu

Wagraf - uzupełnianie tuszu

POWIĄZANE PRODUKTY

PIECZĄTKI FIRMOWE

pieczątka firmowa Colop IQ 20

PIECZĄTKI KSIĘGOWE

kategoria-pieczatki ksiegowe

STEMPLE DO TOREB I KARTONÓW

Stempel drewniany do samodzielnego nadruku na torbach papierowych z gotowym wzorem personalizowanym burger

DUŻE PIECZĄTKI

Automat Colop 3900

Jak często uzupełniać tusz w pieczątce automatycznej

Tusz wodny znajdujący się w pieczątkach Colop, Wagraf, Trodat jest niezwykle trwały i wydajny. Jednocześnie system jego dozowania ma charakter mechaniczny, nie ma tu dokładnego odmierzania.  Nie istnieje  precyzyjnie określona liczba odbić, po której bezwzględnie należy tusz uzupełnić.  Niektórzy użytkownicy uzupełniają tusz co kilka tygodni,  inni co kilka lat.  Objawem braku tuszu jest  zmniejszenie nasycenia odbicia lub nieodbijanie się jego fragmentu.  W takim momencie można przeprowadzić powyższe czynności , w celu uzyskania optymalnego odbicia. Stanowczo doradzamy, aby tusz dolewać z umiarem. Zdecydowanie lepszą opcją jest odrobinę częstsze uzupełnienie mniejszą ilością tuszu niż jego przelanie. Zbyt duża ilość tuszu w poduszce nie tylko negatywnie wpływa na jakość i trwałość odbicia, ale może doprowadzić do ego wyciekania i ubrudzenia nie tyko samego automatu, ale również  otoczenia.

Uzupełnianie tuszu w pieczątce – warto wiedzieć:

 • nie należy mieszać nie tylko różnych rodzajów tuszu  ( na przykład tuszu wodnego z szybkoschnącym), ale także różnych kolorów danego rodzaju
 • wydajność tuszu zależy od warunków przechowywania. Należy unikać wystawiania automatu samotuszującego na bezpośrednie działanie słońca lub w pobliżu grzejników.  Nie wolno też pozostawać pieczątki w pomieszczeniach o temperaturze poniżej 10 stopni .
 • po wymianie gumki warto uzupełnić ilość tuszu w poduszce , ułatwi to szybsze dopasowanie  tuszownicy do nowej treści

Czy otwarcie pieczątki sprzyja wysychaniu tuszu ?

Pieczątki automatyczne bardzo często posiadają dodatkowe zamknięcie (zaślepkę) ułatwiającą transport . Takie rozwiązania  obecne są u wszystkich wiodących producentów: Wagraf, Colop, Trodat.   Często klienci obawiając się szybszego wysychania tuszu stosują je także, gdy pieczątka jest przechowywana w biurze.  Pragniemy Państwa uspokoić:  w wypadku tuszu wodnego wpływ ten jest  praktycznie zerowy. Pieczątkę można użytkować  otwartą, bez zamknięcia . To znacząco ułatwi i przyśpieszy posługiwanie się automatem w biurze.