Czy kolor tuszu w pieczątce ma znaczenie ?

dwa kolory tuszu na pieczątce z logo

Wraz z rosnącą popularnością dokumentacji elektronicznej spada znaczenie pieczątek w obrocie prawnym i gospodarczym. Wciąż jednak  pokutuje wiele mitów na temat  kolorów  tuszu w pieczątkach firmowych, imiennych czy urzędowych.  W poprzednim systemie  zarówno wyrobienie jak i posługiwanie się pieczątką było obwarowane wieloma  ograniczeniami i wymogami.  Kolory czerwony i fioletowy jednoznacznie kojarzone były z dokumentami państwowymi. Wraz z nastaniem ery wolności gospodarczej ta sfera  została mocno zliberalizowana.   Dziś przepisy prawa w sposób bardzo ograniczony wspominają o pieczątkach. W ustawodawstwie  na próżno szukać wzmianek o pieczątkach firmowych , tym bardziej o kolorystyce.  Pokutujący od lat mit o zarezerwowaniu określonej kolorystyki pieczątek dla potrzeb urzędów  nie ma więc podstaw prawnych.  Warto jednak wspomnieć o kilku praktycznych poradach dotyczących doboru tuszu do stempli i pieczątek

Kolor tuszu w pieczątce

Najpopularniejsze kolory tuszu w pieczątkach rzędowych, firmowych, imiennych, księgowych

Jeśli chodzi o pieczątki urzędowe  to wciąż  króluje tu kolor czerwony.  Nie chodzi tu wyłącznie o pieczątki z orłem, ale także  pieczątki określonych urzędów, a nawet pieczątki imienne.

Pieczątki firmowe  zwane także nagłówkowymi najczęściej wyrabiane są z tuszem czarnym, niebieskim, czerwonym lub zielonym.  Jednak  z uwagi na coraz powszechniejsze stosowanie w nich logotypów  rozpiętość kolorystyczna bywa znacząca. W naszej ofercie znajdą państw ponad 40 kolorów tuszu wodnego. Dodatkowo technologia grawerowania laserowego umożliwia wykonanie pieczątek kolorowych z zastosowaniem nawet 2,3 czy 5 kolorów jednocześnie (wyłącznie w pieczątkach automatycznych, samotuszujących) .

Pieczątki imienne: tu najczęściej stosuje się tusz w kolorze czarnym lub niebieskim. Niektóre zawody ( architekt, radca prawny, komornik) stosują tusz w kolorze czerwonym .

Pieczątki księgowe:  tu  poza  popularnymi kolorami czarnym i niebieskim  często stosuje się kolor zielony.  W niektórych wypadkach, zwłaszcza gdy chodzi o pieczątki informacyjne wskazany jest tusz czerwony (“uwaga zmiana konta”, zapłacono gotówką” , “przelew” )

Różne kolory pieczątek Colop

Nie tylko kolor pieczątki ma znaczenie

Pieczątki i stemple przestają się już kojarzyć wyłącznie z dokumentacją prawną i gospodarczą,  stają się coraz popularniejszym narzędziem marketingowym czy ułatwiającym automatyzację czynności biurowych.  Coraz powszechniejsze i szersze ich stosowanie oraz znaczny postęp  technologiczny sprawia, że poza kolorem tuszu dość istotny staje się także rodzaj tuszu.  Klasyczne tusze wodne doskonale sprawdzające się do znakowania papieru niestety  nie zawsze  są rozwiązaniem optymalnym. Warto pamiętać o dość rozbudowanej grupie tuszów specjalistycznych. Doskonale sprawdzą się one na powierzchniach takich jak:  papier kredowy/lakierowany, plastik, metal, szkło, tkaniny naturalne, guma.  Przed ich zastosowaniem  warto się jednak upewnić, czy płytka tekstowa ( gumka) nie została wykonana z polimeru ( starsza technologia) . Ten materiał w zetknięciu z tuszem  specjalnym może ulec uszkodzeniu.   Kolejnym warunkiem jest też stosowanie dedykowanych poduszek specjalnych.