Stempel – co to jest

Stempel 60x40Stempel to rodzaj drewnianej pieczątki, która posiada podstawę do której mocowana jest płytka tekstowa oraz rączkę ułatwiającą wykonanie odbicia.  Istnieją także stemple bez rączki,  ale cieszą się mniejszym powodzeniem. Z reguły występują w kilku rozmiarach , ich wielkość nie przekracza 5-6 cm. Odrębną grupę produktów stanowią tzw. suchy stempel , czyli mechanizm służący do wyciskania treści w papierze, kartonie oraz stempel  do laku. Te produkty omówimy w odrębnym artykule. Stempel- pieczątka mimo popularności automatów samotuszujących pozostaje  nie tylko popularny, ale w niektórych zastosowaniach wręcz niezastąpiony. Co warto wiedzieć składając zamówienie na własny stempel personalizowany ?

Stempel i poduszka na tusz

Zestaw stemple z poduszką drewnianąW przeciwieństwie do pieczątek automatycznych stempel nie posiada wbudowanej poduszki na tusz. Nie da się uzyskać odbicia samym stemplem  (chyba, że mówimy o stemplach do mydła lub gliny). Jeśli zamawiali Państwo taki produkt wcześniej i posiadają już  poduszkę z odpowiednim tuszem, mamy dobrą wiadomość: jedną poduszkę można użytkować z wieloma stemplami, pod warunkiem, że chcemy uzyskać odbicie na tym samym materiale i w tym samym kolorze Jeśli nie posiadają Państwo poduszki, należy ją zakupić.  Sam stempel  nie wystarczy.  Wato też pamiętać o kolejnej zasadzie: poduszka na tusz musi być większa od stempla. Więc jeśli nawet dysponują Państwo  wcześniej zakupioną poduszką, ale jest ona za mała, należy zakupić  większą. Tu dobra rada: jeśli wiedzą państwo, że w przyszłości  będą potrzebne większe stemple można od razu rozważyć zakup większej poduszki.

Różne rodzaje tuszów i poduszek do stempli

Tusz do stempli różne koloryStempel zyskuje ostatnio na popularności , gdyż  zakres jego zastosowania jest naprawdę szeroki.  Wielu producentów zapomina jednak poinformować klientów o  potrzebie  dopasowania rodzaju tuszu do typu podłoża, na którym jest aplikowany.  Jeśli zamówiony stemple będzie użytkowany na papierze biurowym, kartonach ze zwykłej tektury, wtedy stosujemy podstawowy tusz wodny. Zapewnia on ładne odbicie, jest taki i prosty w użytkowaniu, nie wysycha  tak szybko w poduszce.  Jeśli jednak planujemy użytkować drewnianą pieczątkę na podłożu o słabej wchłanialności lub podłożu niestandardowym, wtedy należy rozważyć użycie tuszów specjalnych, szybkoschnących.

Nietypowe podłoża to:

  • papier kredowy, lakierowany, laminowany
  • tekstura śliska, lakierowana
  • drewno, zwłaszcza malowane lub lakierowane
  • metal
  • plastik, folia
  • tkaniny naturalne, tkaniny sztuczne

Jakie są konsekwencje użycia niewłaściwego tuszu: odbicie nie wysycha, rozmazuje się lub jest bardzo nietrwałe.  Jeśli nie są Państwo pewni czy dane podłoże należy do standardowych czy nietypowych warto przeprowadzić test opisany na stronie: jak sprawdzić jaki tusz zastosować.  Kolejna istotna informacja: większość tuszów specjalnych wymaga również zastosowania specjalnej poduszki filcowej. Użycie zwykłej poduszki może nie tylko negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość odbicia stempla, ale dorowadzić do jej szybkiego  uszkodzenia (powierzchnia poduszki zaschnie w twardą skorupę, uniemożlwiającą uzyskanie kolejnych odbić.

Poduszki na tusz do stempli

W naszej ofercie znajdą Państwo 2 zasadnicze grupy poduszek: do tuszów standardowych oraz tuszów specjalnych.  To najważniejszy podział i zamawiając określony rodzaj tuszu trzeba koniecznie dobrać dedykowaną do niego poduszkę.  Kwestią, która rodzi dodatkowe pytania  jest  rozróżnienie między poduszkami drewnianymi a plastikowymi.  W wypadku stempli mieszczących się w polu 150×80 mm modele te stosowane są zamiennie: mogą Państwo zamówić poduszkę plastikową lub drewnianą ( dobraną do rodzaju tuszu).  Jakie są różnice między tymi modelami:

  • poduszki plastikowe do tuszu wodnego można zamówić już uzupełnione tuszem w kolorach podstawowych (czarny, czerwony, zielony, niebieski) lub suche
  • poduszki drewniane niezależnie od wymiaru i rodzaju tuszu sprzedajemy zawsze suche, tusz należy  w nich uzupełnić samodzielnie ( jest to wymóg techniczny,  gdyż w wypadku transportu  poduszki mogłoby nastąpić ubrudzenie drewna)
  • poduszki do tuszów specjalnych zawsze sprzedajemy suche ( zarówno plastikowe jak i drewniane) . Należy je uzupełnić samodzielnie ( tusze specjalne są zazwyczaj szybkoschnące, więc ich wcześniejsze uzupełnianie mijałoby się z celem)
  • poduszki plastikowe w wymiarze odbicia do 150×80 mm są  tańsze, natomiast jakość odbicia z obu jest dokładnie taka sama. Różnica jest więc kosztowa i estetyczna. Poduszki drewniane najczęściej zamawia się do zestawów prezentowych lub gdy pieczątka ma pełnić funkcje reprezentacyjne.

Dobór odpowiedniej treści

Z pozoru treść stempla jest jedną z najbardziej z oczywistych rzeczy. Jednak  warto zwrócić uwagę na kilka zasad. Przede wszystkim jej adekwatność, czyli na to ile realizuje nasze założenia oraz czy te założenia są słuszne. Doskonałym przykładem jest stempel z własnym logo. Jak dobrać jego treść?   Do logotypu można dodać hasło reklamowe lub podziękowania za zakup.  Nie należy przy tym zapominać o ułatwieniu kontaktu z nami potencjalnym klientom, a więc dodanie numeru telefonu, adresu strony, e-mail-a.   Kolejną ważną zasadą jest  odpowiedni rozkład treści i zaakcentowanie najważniejszych jej części. To co jest najistotniejsze powinno też być najbardziej czytelne.   Przy projektowaniu warto też unikać zbyt dużych różnic w wielkości tekstu ze sobą sąsiadującego.  Na koniec warto też zadbać o umiar . Zbyt duża ilość tekstu może zniechęcać i wywierać skutek odwrotny do zamierzonego.

Wielkość i kształt stempla

Trzy stemple drewnianeKolejny pozornie oczywisty element, który jednak warto dobrze przemyśleć.  Dwie naczelne zasady: im więcej tekstu tym większy wymiar odbicia.  Stosowanie małej, słabo czytelnej czcionki może zniechęcić do zapoznania się z naszym przekazem. Podobnie rzecz ma się z grafiką: im bardziej skomplikowana, zawierająca więcej szczegółów tym powinna być większa- nawet najlepszy projekt graficzny może stracić na atrakcyjności, gdy będzie zbyt mały.  Kolejny z pozoru oczywisty fakt: wymiar stempla powinien być dopasowany do pola, na którym chcemy go aplikować.  Czasami klienci zapominają, że posiadają ograniczone pole i zamawiają stempel, który okazuje się zbyt duży. Zanim złożymy zamówienie, warto też pomyśleć czy stempla o tej treści nie możemy wykorzystać  na innych przedmiotach.  Wtedy warto wykonać go w rozmiarze uniwersalnym, co pozwoli nam graniczyć koszty.  Nie zapominajmy także, że kwestia czytelności jest mocno powiązana z rozmiarem podłoża, na którym stempel przystawiamy. Ta sama treść  będzie bardziej rzucała się w oczy, a więc będzie bardziej widoczna na mniejszym przedmiocie niż na większym. Stempel o średnicy 5 cm będzie bardzo dobrze widoczny na torbie o boku 10×10 cm, a słabiej na kartonie 50×30 cm.   Sprawa kolejna:  cel, który nam przyświeca:  należy dobrać wielkość tak, aby go spełniała.  Powołując się na wcześniejszy przykład  stempli do znakowania kartonów: niektórzy klienci chcą , aby  nadruk był jak najbardziej widoczny, wtedy warto wybrać największą potrzebną wielkość. Innym osobom może zależeć na  czymś nie rzucającym się w oczy, wtedy oczywiście warto pomyśleć o mniejszym rozmiarze stempla. Z uwagi na powyższe zasady nie jesteśmy w stanie wybrać za klienta  optymalnej wielkości. Nie wiemy bowiem jakie przyświecają mu cele, przy jakiej wielkości uzna grafikę i tekst za czytelną. Zawsze więc prosimy o określenie spodziewanego wymiaru. Jeśli z technicznego punktu widzenia  taki rozmiar stempla może być problematyczny, poinformujemy o tym. Klient podejmuje ostateczną decyzję, która czasami może być  inna niż nasze zalecenia.

W kwestii kształtu podstawowa zasada jest oczywista: warto dobrać  taki, który najlepiej odpowiada docelowej powierzchni i grafice lub układowi naszego tekstu. Najbardziej “pojemne” są stemple prostokątne, dlatego są najpopularniejsze.  Stemple okrągłe mogą zawierać grafikę, ale mieszczą znacznie mniej tekstu niż kwadratowe.  Warto też zwrócić uwagę na fakt, iż  kształt stempla nie musi być tożsamy z  kształtem odbicia. jest to istotne zwłaszcza, gdy  chcemy wykonać możliwie największy stemple o odbiciu okrągłym. Jeśli użyjemy do tego stemple o okrągłej podstawie największa dostępna średnica t 100 mm. Jeśli zastosujemy stempel kwadratowy możemy uzyskać  średnicę 150 mm.