Pieczątka – datownik

Datownik to pieczątka umożliwiająca wykonanie odbicia zawierającego określoną datę.  Datowniki z uwagi na treść dzielimy na:

  • standardowe zawierające wyłącznie datę
  • zawierające datę oraz możliwość dodania dodatkowej płytki tekstowej ( treść, grafika)
  • niestandardowe: nietypowe zawierające na przykład 2 daty, datę oraz godzinę, datę oraz numer , itp.

Innym podział bierze pod uwagę budowę pieczątki. W tym wypadku wyróżniamy datowniki ręczne, plastikowe, metalowe-szkieletowe oraz z metalową czcionką (profesjonale, rzadko stosowane)

Datowniki z samą datą

Datownik Colop s120

Najmniejszy datownik Colop s120 mini

Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny rodzaj.  Datę ustawia się najczęściej kółkami: oddzielne pokrętło dla roku, miesiąca i dnia.  Ta grupa jest dość rozbudowana, zawiera zarówno niewielkie, proste datowniki plastikowe jak na przykład Colop mini s120,  jak i metalowe-szkieletowe na przykład  Trodat 5030. Najmniej popularne  są datowniki ręczne.  Przypominają one stemple drewniane: posiadają datownik, który umocowany jest na rączce. Wymagają oddzielnej poduszki na tusz.  Ich zaletą jest zróżnicowanie: takie datowniki  posiadają różną wielkość czcionki: od standardowych 3 mm do nawet 18 mm wysokości czcionki. Jest to jednak produkt niezwykle rzadki, sprowadzany wyłącznie na specjalne zamówienie, niedostępny w naszej ofercie. Jeśli są  Państwo zainteresowani, prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza

Datowniki z płytką tekstową

Poza umieszczoną najczęściej w samym środku datą posiadają one miejsce na dodatkową treść. W tej grupie można znaleźć zarówno datowniki plastikowe (zdecydowanie największa i najpopularniejsza grupa produktów), metalowe-szkieletowe (różnie często stosowane, choć mniej liczne)  jak i rzadkie i raczej użytkowane profesjonalnie datowniki ręczne czy z metalową czcionką i metalową płytka tekstową (bardzo drogie, wykonywane wyłącznie na specjalne zamówienie. Datowniki plastikowe występują w różnych kształtach: poza standardowymi modelami o prostokątnej płytce tekstowej występują także kwadratowe i okrągłe.

Co może zawierać płytka tekstowa w datowniku ?

Oczywiście najwięcej zależy od wielkości płytki. Najmniejsze datowniki oferują możliwość  dodania zaledwie 1 wersu, czasem tylko kilku znaków. W największych, na przykład Colop 3960 zmieścić można zarówno tekst jak i grafikę nad i pod datą.  Data jest umiejscowiona na środku automatu Istnieją co prawda pieczątki z datą umiejscowioną w innym miejscu, ale stanowią rzadkość.

Zastosowanie datowników z płytką tekstową

Tego typu pieczątki mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być użytkowane do oznakowania dokumentacji (dział księgowości, kancelarie prawne:  wpłynęło, za zgodność z oryginałem, data księgowania), korespondencji (na przykład data wpływu), produktów (data ważności, data przygotowania), opakowań, itp.

Datowniki niestandardowe

Podwójny datownik z płytka tekstowa Colop s160/DDGrupa specjalistycznych pieczątek o dość zróżnicowanej charakterystyce.  Niestandardowe datowniki mogą na przykład zawierać:

  • dwie daty obok siebie
  • datę oraz dokładną godzinę
  • datę i numer

Tego typu produkty najczęściej stosuje się w firmach produkcyjnych (określenie daty produkcji i daty ważności), kancelariach prawnych , firm ubezpieczeniowych ( tam, gdzie ważna jest nie tylko data ale i godzina wpłynięcia dokumentu ) na parkingach.

 

Datowniki elektroniczne

Oddzielna grupa produktów, która służy  do aplikacji daty, ale nie jest  pieczątką. Datowniki elektroniczne do profesjonalne urządzenia, które są  rodzajem drukarki. Istnieje dość duża rozpiętość w tej grupie . Prawdziwe profesjonalne datowniki elektroniczne są produktami niezwykle drogimi i wykorzystywane są na liniach produkcyjnych lub  firmach zajmujących się produkcją.  Ich koszt najczęściej wynisi kilka tysięcy złotych i w obrocie nieprofesjonalnych taki produkt jest nieopłacalny. Na rynku istnieją co prawda tanie chińskie zamienniki, ale ich przydatność i jakość bywa wątpliwa .