Pieczątka dla fotografa

Po co pieczątka fotografowi?  Pytanie jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż wiele osób nie widzi  takiej potrzeby uznając, że pieczątka przydaje się tylko na dokumentach. Nic bardziej  mylnego. To doskonałe narzędzie marketingowe, jeśli tylko użyjemy  ją w sposób przemyślany, pozwoli na zwiększenie rozpoznawalności marki i zyskanie nowych potencjalnych klientów. najczęściej  pieczątki przystawia się na odwrocie fotografii.

Co powinna zawierać ?

Warto zadbać o to, aby  oznakowanie było nie tylko estetyczne, ale także użyteczne. Jeśli zakład fotograficzny posiada własne logo, wart go użyć. Jeśli nie , doskonałym pomysłem  jest wykonanie faksymile, czyli pieczątki z kopią  odręcznego podpisu. W ten sposób  zwiększymy rozpoznawalność własnej marki.  Można też ułatwić  potencjalnym klientom kontakt umieszczając  adres e-mail, strony prezentującej nasze portfolio  ewentualnie  numeru telefonu.   Dane te można przedstawić w sposób klasyczny- tekstowy lub umieszczając je w postaci specjalnie przygotowanego kodu QR.  Istotne jest, aby  ograniczyć informacje do niezbędnego minimum. Duża ilośc tekstu zniechęca do  zapoznania się z nim i możemy uzyskać efekt odwrotny do oczekiwanego.

Nie należy zapominać, że  pieczątka  nie musi być użytkowana  wyłącznie przez profesjonalne zakłady fotograficzne. Osoby, które chciałyby oznaczyć swoje prywatne fotografie też mogą taką pieczątkę zamówić. Jej treść

Automat samotuszujący, stempel drewniany czy stempel suchy ?

Jaką formę pieczątkę do znakowania zdjęć wybrać ? Zasadniczo zarówno pieczątka automatyczna jak i stempel spełnią dobrze swoje zadanie.   W wypadku  dużego logo czy faksymile stempel  zaoferuje nam większe pole.  Pieczątka automatyczna lepiej sprawdzi się, gdy  grafika jest szczegółowa lub tekst pisany mała czcionką.  Dość ciekawym pomysłem na oznaczenie fotografii jest także suchy stempel. To mechanizm, który wyciska  treść w fotografii. Trzeba jednak pamiętać, że papier fotograficzny jest dosyć specyficzny ( bardziej elastyczny ), w związku z czym odbicie może być mniej wyraźne ( bardziej ” zaokrąglone) niż na zwykłej kartce papieru. Dodatkowo odbicie widoczne jest na obu stronach fotografii.

Jaki tusz wybrać do oznaczenia zdjęć ?

Na koniec sprawa najważniejsza, o której zapominają niestety nie tylko osoby zamawiające, ale także wiele firm produkujących pieczątki. Kwestą kluczową jest bowiem  dobór odpowiedniego tuszu do zdjęć.  Papier fotograficzny ma zmniejszoną wchłanialność, dlatego  należy używać wyłącznie tusz szybkoschnący. Klasyczny tusz wodny na większości zdjęć (bez względu na to, na której stronie jest aplikowany) będzie się rozmazywał nawet po dłuższym czasie.  Do tego celu polecamy stosowanie  tuszu Coloris 4713 lub 4714 .  Oba wymagają specjalnej poduszki filcowej dostępnej  do stempli oraz do pieczątek automatycznych Colop. Warto także pamiętać o dostosowaniu rodzaju gumki: płytki polimerowe nie nadają się do stosowania z tuszami szybkoschnącymi.  Wszystkie nasze płytki są wykonane z gumy grawerskiej i  są zoptymalizowane zarówno do użycia z tuszami wodnymi jak i specjalnymi.