Co to jest głębokość graweru?

Głębokość graweru to wysokość na jaką tekst lub grafika wystaje ponad wygrawerowane tło. Standardowa płytka tekstowa wykonana jest z gumy o grubości 2,4mm. Głębokość graweru kształtuje się na poziomie 0.1-1.2 mm. Przy poziomie 0,4-1.2 mm mówimy o tzw. pogłębionym grawerze. Z uwagi na fakt, iż nie jest to parametr, który można bezpośrednio regulować w procesie tworzenia, nie możemy zagwarantować konkretnej głębokości graweru w danej płytce tekstowej.

Pogłebiony grawer laserowy

Jakie znaczenie ma głębokość graweru?

Zasadniczo im głębszy grawer tym mniejsze prawdopodobieństwo przypadkowego odbijania się tła. Jednak nawet pogłębiony grawer nie jest w stanie zupełnie wyeliminować możliwości zabrudzenia tła, dlatego niezmiernie istotne jest używanie minimalnej siły przy namaczaniu stempla w poduszce z tuszem.

Pogłębiony grawer polepsza także jakość odbijania się skomplikowanych grafik i niewielkiego tekstu.

Co oznaczają opcję pogłębienia graweru (grawer 1, grawer 2, grawer maksymalny)?

W menu personalizacji zamówienia na stempel udostępniamy możliwość zamówienia pogłębionego graweru. W wypadku niektórych modeli stempli występuje kilka poziomów pogłębienia: od graweru standardowego (płytkiego) przez kolejne poziomy aż do graweru maksymalnego. Im głębszy grawer tym mniejsze prawdopodobieństwo odbijania się tła. Jeśli nie są Państwo pewni, jaki poziom wybrać, przed złożeniem zamówienia sugerujemy kontakt z obsługą sklepu. W oparciu o przesłany lub uzgodniony projekt zaproponujemy optymalne rozwiązanie.

Kiedy stosować pogłębiony grawer:

  • w wypadku dużych stempli (większych niż 6 x 6 cm);
  • do skomplikowanej grafiki/niewielkiego tekstu;
  • gdy stempel ma nietypowe zastosowanie (do odbijania w glinie, do stosowania z innymi niż standardowe tuszami, z farbami);
  • gdy rozkład testu/grafiki na pieczątce jest nierównomierny;
  • gdy występuje na płytce tekstowej duża ilość tła (pustego miejsca).

Zasadniczo doradzamy pogłębienie tła w każdym stemplu, nawet małym. Oczywiście wiąże się to z wyższym kosztem, dlatego w wypadku gdy cena jest istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji sugerujemy kontakt z obsługą sklepu. W takim wypadku dobierzemy optymalne parametry i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

Poduszka drewniana duża do stempli, na tusz i stempel kołyskowy

Jaka dokładnie będzie głębokość graweru?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to parametr, który da się bezpośrednio ustawić w procesie przygotowania, dlatego nie możemy zagwarantować konkretnej głębokości.

głębokość graweru

Dlaczego potrzebny jest projekt do oceny potrzebnej głębokości graweru?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ogólna zasada jest taka, że im głębszy grawer tym lepsza jakość odbicia. Jednak pogłębienie graweru znacząco wydłuża czas grawerowania, co wpływa na wzrost ceny. Wykonanie największych płytek tekstowych wymaga nawet 4-5 godzin pracy lasera. Jednocześnie określone parametry samego projektu sprawiają, że w niektórych wypadkach maksymalny grawer może nie być rozwiązaniem optymalnym. W oparciu o konkretny projekt jesteśmy w stanie dokładnie określić parametry graweru, a tym samym cenę.

jak zamówic stempel