W zestawach ex libris dostępnych w naszym sklepie stosowany jest tusz wodny. Doskonale sprawdzi się on w większości zastosowań. Tusz wodny stosuje się do papieru matowego, dobrze wchłanialnego, typowego offsetowego, a więc do ok. 80-90 %  dostępnych książek .

Kiedy tusz wodny może się nie sprawdzić?

Przede wszystkim odradzamy stosowanie go w wypadku papieru kredowego, czyli większości wydań o charakterze albumów.  Papiery śliskie/kredowe posiadają słabą wchłanialność, więc wykonane odbicie ex libris może się rozmazywać i brudzić sąsiednie kartki.  Z uwgai na różnorodność stosowanych na rynku papierów trudno nam jednoznacznie określić czy w każdym wypadku tusz się rozmazuje, warto więc przeprowadzić próbę.

Dlaczego zestawy dostępne są wyłącznie z tuszem standardowym

Tusz wodny jest przede wszystkim łatwiejszy w obsłudze, mniej wymagający przy aplikacji . Tańsze są także przeznaczone do niego poduszki. Tusze specjalne ( do powierzchni śliskich ) trzeba poza tym często uzupełniać ( zasychają w poduszce w ciągu kilku godzin), co w wypadku pieczątki ex libris jest mało praktyczne.  Dodatkowo tusz wodny sprawdza się w wypadku większości książek. Z doświadczenia naszego wynika też, że większość klientów, która rozważała  zakup jako podstawowego zestawu tuszu specjalnego ( do papieru kredowego) po zapoznaniu się z warunkami technicznymi jego stosowania zdecydowało się jednak na tusz wodny

Czy mogę zamówić zestaw z tuszem przeznaczonym do papierów śliskich/kredowych

Oczywiście posiadamy zarówno tusze szybkoschnące jak i poduszki do niego dedykowane. Przed [podjęciem decyzji sugerujemy zapoznać się z instrukcją stosowania tuszu szybkoschnącegoinstrukcją uzupełniania tuszem specjalnym. Jeśli zdecydują się Państwo na takie rozwiązanie prosimy o kontakt, określenie wybranego wzoru i dopisek, że chodzi o tusz specjalny.  Odradzamy stosowanie tuszów specjalnych  na papierze zwykłym,  matowym, gdyż może to skutkować pogorszeniem jakości i trwałości odbicia, zwłaszcza w wypadku szczegółowych grafik.