W wypadku wyboru eklibrisu na stemplu drewnianym trzeba wybrać poduszkę na tusz. W naszej ofercie posiadamy 2 typy poduszek do tuszu wodnego: plastikowe oraz drewniane.

Poduszki plastikowe

Występują w 3 wielkościach: P.M. (85×48 mm), P.S. (110×65 mm), P.D. (155×85 mm). Do większości ekslibrisów stosowane są poduszki mniejsze: P.M. lub P.S. . Mieszczą się one w komplecie ze stemplem i ewentualnie dodatkowym tuszem w ozdobnych pudełkach kartonowych.  Poduszki plastikowe można zakupić zarówno uzupełnione tuszem wodnym w kolorze podstawowym (czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim) jak i suche do uzupełnienia innymi kolorami tuszu wodnego. Podstawową  ich zaletą jest ceną: z uwagi na to, iż jest to produkt seryjny są tańsze od drewnianych odpowiedników. Jakość wkładu ( gąbki do tuszowania) w obu rodzajach poduszek jest taka sama.

Poduszki drewniane

W zestawie do ekslibirsów występują w jednej wielkości: maksymalny wymiar stempla to 105×85 mm.  Poduszki drewniane sprzedawane są w wersji suchej. Wynika to ze względów praktycznych: w czasie transportu poduszki  tusz może trwale ubrudzić powierzchnię drewnianą. Do uzupełnienia  wystarczy ok. 40-60 % opakowania 25 ml tuszu wodnego.  Poduszki drewniane są bardziej popularne, gdyż tworzą bardziej spójny i estetyczny zestaw ze stemplami .

Wkład w obu typach poduszek jest taki sam, więc wybór rodzaju poduszki nie ma wpływu na jakość odbicia. Należy pamiętać, iż poduszki sprzedawane w zestawie ex libris można napełniać wyłącznie tuszem wodnym. Nie należy w nich stosować tuszów specjalnych i olejowych, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia poduszki.