Ex libris   w naszej ofercie wykonać można zarówno w formie stemple drewnianego z dodatkową poduszką na tusz jak i pieczątki automatycznej. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, jednak zdecydowanym faworytem jest stempel drewniany.

Ex libris w formie stempla:

Najpopularniejsza forma pieczątki ekslibris z uwagi na swój “staromodny charakter”.  Stemple drewniane wymagają oddzielnej poduszki na tusz. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno tańsze poduszki plastikowe już nasączone tuszem standardowym jak i ekskluzywne poduszki drewniane . Te ostatnie mogą też dodatkowo zostać wzbogacone o grawer na wieczku.   Doskonałym uzupełnieniem, zwłaszcza gdy ex libris stanowi prezent jest ozdobne opakowanie z tektury karbowanej wypełnione watą drzewną. Pudełko mieści stempel, poduszkę drewnianą i 1 opakowanie tuszu.

Za wyborem stempla przemawiają także względny techniczno-praktyczne:

  • użytkownik kontroluje siłę docisku i ilość aplikowanego tuszu, co znacząco zwiększa jego wpływ na wygląd docelowego odbicia ( przed aplikacją stempla bezpośrednio na książkach, radzimy wykonać pewną liczbę odbić próbnych na kartkach papieru, aby nabrać wprawy i zapoznać się z poradami: jak uzyskać najlepsze odbicie stempla.)
  • stempel z uwagi na mniejsze wymiary ułatwia precyzyjny wybór miejsca przystawienia
  • stemplem łatwiej uzyskać dobre odbicie na lekko przechylonych, nierównych powierzchniach

Ex libris automatyczny

Choć rzadziej stosowany ekslibris w automacie samotuszującym także ma swoich zwolenników. To bardziej nowoczesne rozwiązanie, mające kilka zalet:

  • automat sam dobiera ilość i siłę docisku ,  co zwiększa powtarzalność  aplikacji ( różnice między kolejnymi odbiciami są niewielkie)
  • automat samotuszujący posiada wbudowaną poduszkę z tuszem, przez co jest rozwiązaniem bardziej kompaktowym
  • ekslibris w automacie skraca czas potrzebny na aplikację, przez co polecany jest, gdy należy wykonać dużą liczbę odbić w krótkim czasie