Ex libris jako idealny prezent na każdą okazję

Ex libris to doskonały pomysł na prezent dla prawdziwych miłośników książek. Dzięki rozbudowanej opcji personalizacji można wykonać ekslibris na zamówienie idealnie dopasowany do obdarowywanej osoby. Warto jednak przy tym pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Ekslibris jako prezent

Ex libris na zamówienie – wybór grafiki

Z uwagi na fakt, iż element graficzny jest najistotniejszą i najbardziej rzucającą się w oczy częścią ekslibrisu, jego wybór jest czynnikiem kluczowym. Warto więc poświęcić  na to trochę czasu oraz zadać sobie podstawowe pytanie: czy ex libris spodoba się obdarowanej osobie. Jest to dość nietypowy rodzaj pieczątki o charakterze bardzo osobistym.  Musi się podobać osobie obdarowywanej. Dlatego przy wyborze grafiki do pieczątki exlibris trzeba brać pod uwagę gust i zainteresowania docelowego odbiorcy. Czasami nasi klienci o tym zapominają i wybierają opcję, która ich zdaniem jest najlepsza.

wybor-grafiki-ekslibris

Ex libris na kołku drewnianym czy w automacie

Które rozwiązanie wybrać? Większość ekslibrisów wykonujemy na stemplu drewnianym, więc jeśli mają państwo wątpliwości, to rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i wygodniejsze. Podobnie jednak jak z grafiką, warto wziąć pod uwagę preferencje osoby obdarowywanej. Jeśli jest ona miłośnikiem  nowoczesnych gadżetów, ceni sobie  wygodę i prostotę użytkowania , automat samotuszujący może być lepszą opcją.

Pieczątka kolorowa Colop 3900 z przykładowym odbiciem
ex librisy szarfy_2

Wybór kroju pisma

Grafikę ex libris  można wzbogacić inicjałami, imieniem lub pełnymi danymi właściciela.  Dobór czcionki jest niezwykle istotny i w tym wypadku powinniśmy kierować się kilkoma zasadami:

  • czcionka musi być dobrana do samej grafiki, tworzyć z nią spójną całość. W wypadku wątpliwości najlepiej wybrać prostą czcionkę bez ozdobników
  • istotna jest też czytelność: zbyt ozdobna czcionka, zwłaszcza w wypadku pełnego nazwiska może sprawić, że tekst będzie nieczytelny
  • gust osoby obdarowywanej powinien być także istotnym czynnikiem wpływającym na wybór. Warto więc zastanowić się nad jej gustem, aby prezent był trafiony
Przykładowy krój pisma do ex libris

Kolor tuszu pieczątki ex libris

W naszej ofercie znajdą Państwo ponad 40 kolorów tuszu wodnego, który z powodzeniem można wykorzystać w pieczątce ekslibris. To dobra wiadomość, gdyż  znacząco zwiększa możliwość wyboru. Jednak z doświadczenia wiemy, że tak szeroka paleta rodzi także pewne zagrożenia.  W wypadku doboru idealnego koloru tuszu sugerujemy bazować na 2 istotnych czynnikach: gust osoby obdarowywanej i tematyka samej grafiki ex libris.  Często popełnianym błędem jest pomijanie zwłaszcza drugiego z tych aspektów.  Walory estetyczne powinny w tym wypadku mieć równie ważną rolę.  Dlatego w wypadku ewentualnych problemów z wyborem sugerujemy  wybór najbardziej klasycznego koloru – czarnego.

Paleta kolorów