Tusze szybkoschnące- ogólna charakterystyka

Tusze szybkoschnące są przystosowane do użytkowania na powierzchniach słabo wchłaniających jak papiery lakierowane, kredowe,  plastik,metal, malowane drewno. Ich skład  został skomponowany w taki sposób, aby  znacząco skrócić czas wysychania. Dzięki temu można uzyskać trwałe odbicie nawet na materiale, w który tusz nie wsiąka.  Do właściwego funkcjonowania tusz wymaga specjalnej, tzw. filcowej poduszki. Ona także ma specyficzny skład. Jest znacznie twardsza od  tej przystosowanej do tuszu wodnego.  Także płytka tekstowa musi być wykonana z gumy grawerskiej , nie może to być płytka polimerowa. Dopiero zestawienie tych 3 elementów umożliwia uzyskanie dobrej jakości i trwałości odbicia. Nie mniej istotny jest umiar w zakresie uzupełniania poduszki tuszem. Zbyt duża ilość może doprowadzić do uszkodzenia poduszki oraz znacząco pogorszyć jakość i trwałość odbicia (może się ono nawet rozmazywać tak, jak uzyskanie tuszem wodnym).  Jak widać tusze permanentne są zdecydowanie bardziej wymagające w zakresie obsługi.  Z tego powodu  sugerujemy ich użycie wyłącznie gdy tradycyjny tusz wodny nie zdaje egzaminu .

Tusze szybkoschnące – stosowanie na zwykłym papierze

Klienci, którzy zaopatrzyli się w tusze szybkoschnące Colors 4714 i Coloris 4713  często pytają nas, czy można je stosować na papierze zwykłym . Z technicznego punktu widzenia nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeśli tusz wysycha na powierzchni niewchłaniającej, tym bardziej poradzi sobie z papierem, który ma wysoką chłonność.   Jednak z czysto praktycznego punktu widzenia odradzamy takie zastosowanie. Co przemawia przeciw takiemu rozwiązaniu:

  • tusz szybkoschnący jest droższy,  więc koszt uzyskania odbicia jest wyższy. Dodatkowo szybko wysycha i dośc często tzreba go uzupełniać. Podobnie poduszka specjalna ma mniejszą żywotność niż klasyczna poduszka na tusz wodny, jest też przy tym sporo droższa. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której uzupełniają Państwo poduszkę tuszem  niezmywalnym, tylko w celu uzyskania odbicia  na papierze zwykłym.  Jest to nieekonomiczne, choć jak wspomnieliśmy – technicznie wykonalne. Można sobie jednak wyobrazić sytuację, w której  najpierw uzyskujemy  odbicia na powierzchni neiwchłaniającej, a następnie – wykorzystując  fakt, że tusz jest świeży  wykonujemy także odbicia na papierze zwykłym. W takiej sytuacji, jeśli uzyskujemy poprawne odbicie,  to jak najbardziej możemy to zrobić.
  • charakterystyka tuszu szybkoschnącego oraz poduszki specjalnej sprawiają, że czasami jakość odbicia na papierze  zwykłym, może być gorsza niż  na powierzchni niewchłaniającej. Dotyczy to zwłaszcza cienkich linii, dużych powierzchni wypełnionych tłem,  drobnej czcionki. Wynika to z prostego faktu większej chłonności materiału, przy jednoczesnej mniejszej ilości tuszu może skutkować gorszą czytelnością.  Papier klasyczny wymaga  dostarczenia większej ilości tuszu , bo jego powierzchnia go wchłania.  Cienkie linie mogą więc być przerywane,  tzw. “efekt pieczątki” silniejszy.  Warto więc wypróbować  daną pieczątkę. Jeśli uzyskujemy poprawne odbicie,  nie ma technicznych przeciwwskazań, aby  użytkować tusz szybkoschnący na papierze zwykłym.

Czy w jednej pieczątce/poduszce można stosować różne tusze ?

Zdecydowanie nie wolno mieszać nie tylko różnych rodzajów tuszu (czyli na przykład tuszu wodnego z tuszem specjalnym), ale nawet różnych kolorów w ramach tego samego typu tuszu.  Mają one różny skład i takie działanie może doprowadzić nie tylko do spadku jakości i trwałości  odbicia, ale uszkodzić płytkę tekstową i samą poduszkę/tuszownicę.  Różne kolory w ramach tego samego rodzaju tuszu mogą mieć pigment o różnym składzie,  interakcje też są trudne do przewidzenia.

Czy jedną  gumkę można  stosować z poduszkami/tuszownicami zawierającymi różne rodzaje tuszu?

Teoretycznie jest to możliwe, czasem także przez naszych klientów stosowane, jednak raczej odradzamy takie działanie. Pierwsza i zasadnicza kwestia, aby  daną płytkę wykorzystać z inną poduszką należy najpierw bardzo dokładnie oczyścić ją z pozostałości pierwszego tuszu. Często jest to niezwykle trudne.   Nawet niewielka pozostałość jednego tuszu  może spowodować zabrudzenie.  Jeśli stosujemy tusze o takiej samej/bardzo zbliżonej  kolorystyce ( na przykład w obu wypadkach  tusz czarny)  prawdopodobieństwo jest mniejsze. Jednak w wypadku na przykład stosowania  tuszu jasnego i ciemnego na przemian  prawie na pewno skończy się ubrudzeniem  poduszki z tuszem jaśniejszym.

Gumka do pieczątki kolory