Jak uzupełnić poduszkę tuszem do drewna Coloris 121P

Ogólna charakterystyka tuszu Coloris 121P

Tusz do drewna surowego Coloris 121P należy do grupy tuszów specjalnych.  Wymaga więc stosowania poduszki filcowej. Nie nadaje się do stosowania w poduszkach/tuszownicach zwykłych. Nie można go też stosować w wypadku pieczątek i stempli, w których  płytka tekstowa wykonana jest z polimeru.  Wszystkie wykonane u nas gumki wykonane są ze specjalnej gumy grawerowanej laserowo, można je bez problemu stosować ze wszystkimi dostępnymi w naszym sklepie tuszami.  Coloris 121P stosuje się do drewna surowego, czyli nie malowanego/lakierowanego.  Ma on zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne, można go więc stosować na powierzchniach drenianych  zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Instrukcja uzupełniania poduszek do stempli i tuszownic do automatów tuszem Coloris 121P

  • tusz wymaga poduszki specjalnej, filcowej.  Używanie go z poduszką do tuszu wodnego może wpłynąć na pogorszenie jakości i trwałości odbicia  i uszkodzenia poduszki lub automatu samotuszującego
  • przed nalaniem tuszu należy  dokładnie go wymieszać wstrząsając buteleczką z tuszem przez ok. 1-2 min. ( sugerujemy wcześniej upewnić się, że opakowanie jest szczelnie zamknięte)
  • w wypadku tuszownic do automatów Colop  wypełnić należy równomiernie całą powierzchnię tuszownicy niewielką ilością tuszu. W wypadku poduszek do stempli należy tuszem uzupełnić tylko pole odrobinę większe od powierzchni stempla (uzupełnienie całej poduszki z uwagi na fakt, że tusz jest szybkoschnący  zmniejszy tylko wydajność tuszu i poduszki).
  • uzupełnianie należy przeprowadzać stopniowo, niewielką ilością tuszu. Po  uzupełnieniu tuszu na wybranej powierzchni należy odczekać ok. 2-3 minut aż tusz wsiąknie i wykonać próbę. Jeśli odbicie jest pełne (całkowite) i wyraźne nie dolewamy więcej tuszu ( uzupełnienie na ” zapas” nie ma sensu, tuszu i tak szybko wyschnie)
  • tusz Coloris 121P  cechuje skrócony czas wysychania, więc  sugerujemy wykonywanie odbić większymi partiami
  • po zakończeniu tuszowania poduszkę do stempli zamykamy. W wypadku automatu samotuszującego, po zakończeniu aplikacji sugerujemy wyjąć tuszownicę i zapakować ją w szczelne opakowanie ( najlepiej w torebkę strunową) oraz przechowywać z dala od źródeł ciepła

Istotne dla uzyskania optymalnej jakości odbicia jest użycie odpowiedniej ilości tuszu.  Nalanie do poduszki / tuszownicy zbyt dużej  jego ilości wydłuży czas schnięcia na materiale, wpłynie na pogorszenie jakości i trwałości odbicia oraz zmniejszy żywotność samej poduszki.  Częstym błędem jest bowiem  dolewanie większej ilości tuszu, aby starczył na dłużej. Niestety takie działanie ma dokładnie odwrotny skutek.